SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rosną ceny gazy. UKE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził wniosek taryfowy na gaz przedstawiony przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Decyzja URE oznacza wzrost cen gazu o ok. 7-10% dla gospodarstw domowych i o ok. 15% dla odbiorców przemysłowych, podało Radio PiN, powołując się na prezesa URE Marka Woszczyka.

Rosną ceny gazy. UKE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG

"Rachunek dla przeciętnego Kowalskiego wzrośnie o 7-10%" - powiedział Woszczyk w wywiadzie dla Radia PiN.

Według niego, taryfa może wejść w życie od 1 kwietnia, choć ostateczna decyzja należy do PGNiG. "Taryfa PGNiG w zakresie dostarczania paliw gazowych zatwierdzona została na okres do 31 grudnia 2012 r." - głosi komunikat UKE.

Urząd podał w komunikacie, że średni wzrost opłat dla odbiorców, którzy używają gazu do przygotowania posiłków, wyniesie 1,81 zł miesięcznie.

"Głównym powodem wzrostu cen gazu jest wyraźne osłabienie się polskiej waluty zarówno w stosunku do euro jak i do dolara amerykańskiego, co skutkuje wyższymi kosztami zakupu gazu z zagranicy" - tłumaczy URE w komunikacie.

URE przypomina, że PGNiG złożyło wniosek o zatwierdzenie taryfy w zakresie dostarczania paliw gazowych 25 października 2011 r. "W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego przedsiębiorstwo było dziewięciokrotnie wzywane do złożenia dodatkowych wyjaśnień i korekty założeń taryfowych. 16 marca 2012 roku Prezes URE zatwierdził taryfę gazową" - czytamy w materiale.

PGNiG sygnalizowało wielokrotnie, że obawia się spadku rentowności obrotu gazem, przy wysokim poziomie cen produktów ropopochodnych i słabym złotym, które powodują wysokie koszty zakupu gazu przez spółkę oraz przy utrzymującej się bez podwyżki taryfie gazowej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rosną ceny gazy. UKE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl