SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie zainteresowanie Polaków podpisem elektronicznym

Z kwalifikowanego podpisu elektronicznego  chce korzystać 3 na 5 respondentów – wynika z najnowszego badania KIR i ZBP. W ciągu ostatnich czterech lat, od 2018 do 2022 r., odsetek osób zainteresowanych wykorzystaniem e-podpisu zwiększył się o 38 proc. 

Kwalifikowany podpis elektroniczny to uniwersalne narzędzie, które pod względem konsekwencji prawnych jest cyfrowym odpowiednikiem podpisu odręcznego. E-podpis ułatwia cyfrowy obieg dokumentów - umożliwia sprawne podpisywanie faktur, podpisywanie i przedłużanie umów i aneksów, autoryzowanie płatności z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, zdalnie i błyskawicznie – bez angażowania poczty kurierskiej czy konieczności wysyłania wrażliwych dokumentów pocztą tradycyjną.

Podpis elektroniczny w bankach, przy zawieraniu umów

Z badania KIR i ZBP wynika, że największy potencjał podpisu elektronicznego widzimy w przypadku zawierania umów na usługi realizowane za pośrednictwem banków. Dostrzega to ponad połowa, bo 52 proc. badanych. Z elektronicznego podpisywania dokumentów skorzystalibyśmy chętnie także przy zawieraniu umów,  które wiążą nas z dostawcami usług użyteczności publicznej takich jak: prąd, gaz, woda i śmieci (45 proc.), umów ubezpieczeniowych (42 proc.), telekomunikacyjnych (41 proc.) i medycznych (34 proc.).

- Decydując się na korzystanie z usług zaufania i sprawdzonych metod zdalnego uwierzytelniania naszej tożsamości, inwestujemy w bezcenny spokój i własne bezpieczeństwo. Firmy, administracja i konsumenci doceniają rozwiązania cyfrowe dostarczane przez certyfikowanych partnerów, ponieważ zapewniają nam one wygodę użytkowania w dowolnym miejscu i dogodnym dla nas czasie. Takim narzędziem jest kwalifikowany podpis elektroniczny, który pozwala także na znaczącą redukcję kosztów obsługi dokumentów - mówi Elżbieta Włodarczyk, dyrektor Linii biznesowej podpis elektroniczny w KIR.

Czym jest podpis elektroniczny?

mSzafir to kwalifikowany, mobilny podpis elektroniczny oferowany przez KIR, to narzędzie, które eliminuje potrzebę korzystania z fizycznych urządzeń, takich jak czytnik i karta. Sprawdza się w sytuacjach, które wymagają podpisania dokumentów, np. zamówień, umów lub aneksów, w dowolnej relacji - z bankiem, urzędem, przedsiębiorcą lub osobą fizyczną. Korzystanie z mSzafir nie wymaga instalowania lub konfigurowania przez użytkownika dodatkowego oprogramowania

mSzafir jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia eIDAS i ma moc prawną równoważną podpisowi złożonemu własnoręcznie. Oznacza to, że jest pełnoprawnym instrumentem służącym poświadczaniu woli, uznawanym na rynku lokalnym oraz we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Dołącz do dyskusji: Rośnie zainteresowanie Polaków podpisem elektronicznym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl