SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Równi i równiejsi w TVP

Czyli jak TVP promuje nowy program rządu Leszka Millera

TVP już nawet nie stara się ukrywać, że jest telewizją, która sprzyja jakieś partii politycznej. Od grudnia w Programie I TVP w czasie najwyższej oglądalności (między 21.00 a 22.00) codziennie emitowane są 5-minutowe felietony w cyklu "Polska 2004". Ich celem jest wyjaśnienie Polakom zawiłości tzw. planu Hausnera. W programach tych występują wyłącznie przedstawiciele administracji rządu Leszka Millera i eksperci sprzyjający temu planowi. Programy te produkowane są przez samą TVP w ramach działań programowych jednej z wewnętrznych agencji produkcyjnych.

- Wyjaśnianie przez telewizję publiczną istotnych elementów polityki państwa jest oczywiście niezbędne. Zwłaszcza jeśli dotyczy to planów, dotykających swymi konsekwencjami życia codziennego niemal każdego Polaka. Nie rozumiem tylko jednego. Dlaczego w 1998-99 roku, gdy również Pan był Prezesem TVP, w ten sam sposób w programie telewizji publicznej nie potraktowano reform przygotowywanych przez rząd Jerzego Buzka? Czy nie należało wówczas również wyjaśniać Polakom np. w programach pt. "Polska 1999" na czym polega zmiana systemu emerytalnego? Czy nie należało wyjaśniać, jakie zmiany dla obywatela wiążą się z pojawieniem się samorządowych województw i powiatów? Czy nie zasługiwali na to, by przedstawić im nowe zasady funkcjonowania służby zdrowia? Czy nie można było w takim cyklu programowym objaśnić im, co wiąże się reformą edukacji i pojawieniem się gimnazjów? - pyta się prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego, Jarosław Sellin, członek KRRiT.

Jak przypomina Sellin, gdy Polską kierował Jerzy Buzek, przedstawiciele rządu z Premierem na czele "musieli toczyć z Panem (Robertem Kwiatkowskim - redakcja) gorszące spory na temat powinności programowych telewizji publicznej, a Pan "łaskawie" zgodził się na zamieszczanie półminutowych "ogłoszeń płatnych" (!), za które rząd musiał płacić duże pieniądze. W takich "spotach" informacyjnych nie można było wyjaśnić niczego, a energia dziennikarzy kierowanej przez Pana telewizji skoncentrowana została na ośmieszaniu każdego reformatorskiego zamysłu ówczesnego rządu".

- Skąd taka zmiana wobec polityki reformatorskiej rządu w telewizji kierowanej przez tych samych ludzi z Panem na czele? Czy Leszek Miller też musiał prowadzić z Panem "kupieckie targi" w sprawie możliwości przedstawiania założeń jedynej poważnej reformy, jaką ten rząd zaplanował? Ile rząd płaci za programy "Polska 2004"? A jeśli nie płaci, ile kosztuje TVP produkcja tego wieloodcinkowego cyklu? Opinia publiczna powinna w tej sytuacji wiedzieć, ile abonent płaci za pozytywną propagandę planów lewicowego rządu Millera - czytamy w liście Jarosława Sellina, do prezesa TVP Roberta Kwiatkowskiego.

TVP nie chciała komentować zarzutów Jarosława Sellina, informując, że nie znana treści listu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Równi i równiejsi w TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl