SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rozdanie Fenomenów Przekroju 2005

W dniu 1 lutego 2006 r. w warszawskim kinie Kinoteka odbędzie się uroczyste rozdanie nagród 'Fenomen Przekroju 2005'.

Sześcioro laureatów odbierze statuetki z rąk Redaktora Naczelnego tygodnika, Piotra Najsztuba. Uroczystość prowadzić będzie Maja Ostaszewska. Galę uświetni przedpremierowy pokaz najnowszego filmu Georga Clooneya „Good Night, and Good Luck”, sponsorowany przez markę Orange.

W drugiej edycji Fenomenów Przekroju nominowanych jest 16 osób i instytucji: Maria Peszek, duet Skalpel, Kabaret Mumio, Marek Safjan, pisarz Michał Witkowski, twórcy Zielonej Akcji, naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Eustachy Rylski, Edward Miszczak, Paweł Janas, Patryk Vega, Szymon Majewski, autor komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, programista Marek Filipiak, bokser Tomasz Adamek oraz Niklas Zennström – twórca Skype,a.

Nagrody „Fenomen Przekroju” przyznawane są ludziom, organizacjom oraz instytucjom uznanym za wyjątkowe zjawiska minionego roku. Wyboru dokonuje redakcja Przekroju w drodze plebiscytu. Nagrody wręczone będą w tym roku po raz drugi. W 2004 roku laureatami Fenomenu Przekroju zostali abp. Józef Życiński, Wojciech, Bartek i Piotr Waglewscy, prof. Magdalena Fikus i zdobywca obu biegunów Jaś Mela. Sławomir Mrożek został uhonorowany Fenomenem 60-lecia.

Fenomen jako redakcyjny plebiscyt „Przekroju” ma na celu wskazywać osoby dokonujące w swojej dziedzinie rzeczy fenomenalnych, fascynujących, fantastycznych. Nawet fanatycznych – jeśli tylko są fanatykami jakiejś pięknej sprawy. Mogą być mądrzy, uczciwi i odważni, a do tego jeszcze fenomenalnie skromni.

Sylwetki nominowanych do nagrody Fenomen Przekroju 2005

1. Edward Miszczak: Skromność i żelazna konsekwencja
Edward Miszczak – za ciężką pracę, dobre wybory i żelazną konsekwencję w budowaniu sukcesu stacji TVN. Dzięki Tańcowi z gwiazdami tysiące Polaków odkryło smak życia w tańcu a dzięki Uwadze wielu z nas nauczyło się dostrzegać problemy innych. Za misyjność w stacji komercyjnej serdeczne gratulacje.

2. Skalpel: Chirurgiczna precyzja żywego rytmu
Skalpel – Za zdrowy dystans wobec tzw. środowiska, za świetną, żywą, pulsującą polskim jazzem muzykę, która podbiła przemysł rozrywkowy za granicą. Dzięki takim twórcom jak Marcin Cichy i Igor Pudło wielu polskich artystów powinno zdjąć z siebie pancerz niemocy i z podniesionym czołem zdobywać cały świat.

3. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie: Polska cegiełka w budowaniu naszej wiedzy o kosmosie
Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie – za wyobraźnię, wytrwałość i pracowitość w rozszyfrowywaniu tajemnicy naszego miejsca we wszechświecie. Dzięki niemu możemy wierzyć, że nauka polska ma się dobrze i pomimo finansowych problemów, też zastanawia się „skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy”

4. Marek Safjan: Sejsmograf polskiej demokracji
Marek Safjan – za szacunek dla demokracji i konsekwencję w głoszeniu poglądów często niepopularnych. Za zwykłą, ludzką uczciwość, dzięki której prawo może znowu być w Polsce postrzegane jako instrument stworzony przez człowieka i w służbie człowiekowi.

5. Eustachy Rylski: Rewelacyjny Polski Powieściopisarz
Eustachy Rylski – za kunszt literacki i talent, dzięki którym współcześni czytelnicy mogą sobie przypomnieć, czym jest dobra i wciągająca literatura. Za powieść „Warunek”, w której takie pojęcia jak polskość i honor, dystans i ironia, brzmią autentycznie i kryją się za nimi prawdziwe ludzkie emocje.

6.Patryk Vega:  Samouk – Profesjonalista za reżyserskim sterem
Patryk Vega – za wytrwałość, pracowitość i umiejętność nowego spojrzenia w reżyserowaniu historii, które dzieją się obok nas. Za ambicję tworzenia na najwyższym, światowym poziomie. Za namacalne dowody, że instynkt artysty to palec boży, którego nie zastąpi żadna szkoła.

7. Paweł Janas: Niemożliwe stało się możliwe
Paweł Janas – za odwagę i determinację w walce o to, czego z pozoru wygrać się nie da. To dzięki niemu polscy piłkarze przeszli przez czas druzgocących porażek zwycięsko i dziś pakują walizki na niemiecki  mundial.

8. Zielona akcja: Studencki Wakacyjny Wolontariat
Zielona Akcja – Prof. Tadeuszowi Rzeżuchowskiemu i mgr inż. Krzysztofowi Kaczmarskiemu za pokazanie młodym ludziom z małych miasteczek i wsi, że warto się uczyć i że świat nauki i kultury nie musi być dla nich barierą nie do przeskoczenia.

9. Tomasz Adamek: twardy góral spod Żywca
Tomasz Adamek – za wytrzymałość, klasę i skromność z jaką wdarł się na piedestał mistrzów boksu. Za to, że, jak mówi jego słynny promotor Don King, Tomasz Adamek nigdy się nie poddaje.

10.  Michał Witkowski: przewodnik po barwnym Lubiewie
Za odwagę pójścia pod prąd i odkrycie przed czytelnikiem fascynującego świata homoseksualnej wrocławskiej cyganerii. Michał Witkowski zdjął z polskiego geja odium wystylizowanego pozera i przywrócił go prawdziwemu życiu wbrew globalnej przebierance zmieniających się mód.

11. Kabaret Mumio: humor doskonale wyczuwalny
Za abstrakcję i finezję humoru, który, choć trudny, przemawia do każdego. Za tworzenie językowych cudeniek, którymi mówi cała Polska. Jadwiga Basińska, Jacek Borusiński i Dariusz Basiński wyznaczają dziś drogi, którymi podąża polski śmiech i ironia.

12. Maria Peszek: wiara w siłę śmiechu
Za talent z jakim gra i śpiewa. Za to, że wie co i jak chce wyrazić. Za odpowiedniość środków – jej koncepcyjna płyta to idealne tekstowo-muzyczne połączenie. „Miastomanią” Maria Peszek udowodniła, że piosenka aktorska to przestrzeń niewyczerpanych i zaskakujących możliwości interpretacyjnych.

13. Szymon Majewski: wskrzeszenie politycznej satyry
Za humor, który nie zawstydza. Za wdzięk, klasę i trafność w obśmiewaniu tego wszystkiego, co w Polsce śmieszne i małe. Szymon Majewski gromadzi każdego tygodnia wielomilionowe rzesze ludzi, którzy czekają na uzdrawiający śmiech jak na katharsis.


14. Krzysztof Gawronkiewicz: polski komiks na europejskim poziomie
Za perfekcjonizm połączony z elastycznością. Za wyobraźnię, która czerpie z surrealizmu i realizmu to, co czyni dziś z komiksu gatunek literacki aktualny i interesujący. Komiksy Krzysztofa Gawronkiewicza komentują rzeczywistość i nadają jej jedyną w swoim rodzaju artystyczną wizję.

15. Niklas Zennström: twórca Skype’a 
Za porównywalną z wynalezieniem telefonu rewolucję w komunikacji - dzięki bezpłatnemu programowi Skype ludzie na wszystkich kontynentach mogą rozmawiać przez Internet za darmo albo za zupełnie symboliczne pieniądze. Niklas Zennström wstrząsnął rynkiem telekomunikacyjnym i wyznaczył drogi jego rozwoju na najbliższe lata.

16. Marek Filipiak: polskie oprogramowanie dla Nokii 
Za popisowy program informatyczny zamieniający telefon komórkowy w wielofunkcyjnego pilota. Marek Filipiak, dzięki atrakcyjnej umowie z Nokią, z dnia na dzień uplasował swoją małą, nikomu wcześniej nie znaną firmę w światowej czołówce rynku telekomunikacyjnego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rozdanie Fenomenów Przekroju 2005

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl