SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Różnorodność po raz piąty - finał konkursu Motorola Diversity

Już po raz piąty Motorola wyróżniła najlepsze projekty stron internetowych przygotowane przez uczniów szkół średnich. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 300 zespołów z całej Polski.

W auli Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej nagrodzono najlepsze prace zgłoszone do piątej edycji programu pt. "Diversity czyli Różnorodność", organizowanego przez firmę Motorola (NYSE: MOT). Celem projektu jest zachęcanie młodzieży szkół średnich, a zwłaszcza dziewcząt, do wyboru kierunku studiów informatycznych, zmiana stereotypowego postrzegania zawodu inżyniera oprogramowania oraz stworzenie okazji do zaprezentowania swoich umiejętności w prawdziwym środowisku informatycznym.

"Tworzenie oprogramowania jest pracą typowo zespołową, wymagającą umiejętności abstrakcyjnego myślenia i zdolności analitycznych. Doświadczenie Motoroli pokazuje, że zespoły zróżnicowane np. pod względem wykształcenia, doświadczenia, pochodzenia i płci pracują efektywniej, potrafią w pełni i na czas sprostać potrzebom najbardziej wymagających klientów"- przekonuje Jacek Drabik, dyrektor Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ponad 1500 uczniów (300 zespołów) ze wszystkich województw. Zadaniem uczestników było stworzenie strony internetowej rozwijającej temat "Stereotyp". W sumie zarejestrowano 185 projektów stron, o 13% więcej niż w ubiegłym roku. Finałowa dwudziestka laureatów - 113 uczniów - reprezentuje szkoły z Bochni, Bydgoszczy, Kościerzyny, Krakowa, Łomży, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pruszcza Gdańskiego, Rzeszowa, Sandomierza, Słupska, Sokółki, Turka i Włodawy. Ilość młodzieży zaangażowanej w konkurs w ciągu pięciu lat przekroczyła 3000 osób.

Patronat medialny nad konkursem objęli: Komunikator Tlen i magazyn komputerowy Enter. Partnerami konkursu zostali: firma Hewlett Packard oraz Federacja Gmin i Powiatów RP. Prace młodzieży wspierali programiści krakowskiego ośrodka Motoroli, którzy przeprowadzili warsztaty szkoleniowe na specjalnej stronie projektu: www.diversity.pl

W konkursie przyznano aż 7 nagród: 3 nagrody główne, 2 nagrody dodatkowe i 2 nagrody specjalne Jury, złożone z przedstawicieli Uniwersytetu Jagiellońskiego, kuratorium oświaty, patronów medialnych i partnerów konkursu oraz  pracowników Motoroli nagrodziło uczestników w 3 kategoriach: "najciekawsze potraktowanie tematu", "najciekawsza szata graficzna", "najbardziej przyjazny interfejs użytkownika". Publiczność zgromadzona na uroczystości wyłoniła twórców najlepszej prezentacji. Nowością w regulaminie "Diversity" jest nagroda Internautów przyznana w drodze głosowania przez samych uczestników konkursu.

Zwycięskie projekty:
Najciekawsze potraktowanie tematu:  "Strefa Twórczego Myślenia"
http://www.may-day.prv.pl
Szkoła: Zespół Szkół w Sokółce
Zespół: Marta Wróblewska, Marzena Bogusławska, Monika Drożdżewicz, Karol Bajko, Łukasz Mozyrski, Rafał Laskowski
Nauczyciel, opiekun grupy: Zbigniew Kazimierowicz
Nagroda: Odtwarzacze CD/MP3

Najciekawsza szata graficzna:  "Stereotypy: Subkultury"
http://www.subkultury.tibia.org.pl/
Szkoła: I LO im. B. Nowodworskiego, Kraków
Zespół: Barbara Wilkołek, Magdalena Urbańska, Anna Leśniak, Maciej Ślimak, Marcin Gwóźdź, Rafał Rudol
Nauczyciel, opiekun grupy: Małgorzata Kuźnik-Urban
Nagroda: Tablety graficzne

Najbardziej przyjazny interface użytkownika: "Stereotypy a subkultury"
http://www.subculture.prv.pl/
Szkoła: LO WSIiZ, Rzeszów
Zespół: Klaudia Lustyk, Andrzej Michnia, Anna Mikulska, Joanna Niemczak, Rafał Wojtkielewicz, Grzegorz Ziemba
Nauczyciel, opiekun grupy: Arkadiusz Lewicki
Nagroda: Obudowy komputerowe

Nagroda publiczności: "Stereotypy a subkultury"
http://www.subculture.prv.pl/
Szkoła: LO WSIiZ, Rzeszów
Zespół: Klaudia Lustyk, Andrzej Michnia, Anna Mikulska, Joanna Niemczak, Rafał Wojtkielewicz, Grzegorz Ziemba
Nauczyciel, opiekun grupy: Arkadiusz Lewicki
Nagroda: Przenośne pamięci Pendrive

Nagroda Internautów: "Stereotypy: Subkultury"
http://www.subkultury.tibia.org.pl/
Szkoła: I LO im. B. Nowodworskiego, Kraków
Zespół: Barbara Wilkołek, Magdalena Urbańska, Anna Leśniak, Maciej Ślimak, Marcin Gwóźdź, Rafał Rudol
Opiekun: Małgorzata Kuźnik-Urban
Nagroda: Kamery internetowe

W specjalnej, pozaregulaminowej kategorii konkursowej na "Najlepsze zdjęcie", firma Hewlett Packard, przyznała nagrodę autorom strony z najlepszymi i najciekawszymi zdjęciami.

Nagroda specjalna HP: http://diversity.sane.pl
Szkoła: II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa-Kuli, Rzeszów
Zespół: Agnieszka Bury, Agata Skoczylas, Dominika Porowska, Mirosław Różycki, Damian Pajda, Marcin Rzepka,
Opiekun: Bogdan Franczyk
Nagroda: Mini Foto Lab HP PSC 2710

Dodatkowo, swoją nagrodę ufundował również magazyn komputerowy Enter.
Nagroda specjalna Entera: "Stereotypy - subkultury"
www.subculture.prv.pl
Szkoła: LO WSIiZ (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania), Rzeszów
Zespół: Klaudia Luetyk, Andrzej Ichnia, Anna Mikulska, Joanna Niemczał, Rafał Wojtkielewicz, Grzegorz Ziemba
Nauczyciel, opiekun grupy: Arkadiusz Lewicki
Nagroda: pamięci przenośne Pendrive i segregatory na płyty CD-ROM

"Zasadą konkursu jest udział zespołów mieszanych, w których co najmniej połowę stanowią  dziewczęta. Jednak coraz częściej zgłaszają się takie, w których panie przeważają. Cieszy również fakt, że pośród 26 tegorocznych praktykantów w Motoroli znajdą się dwie uczestniczki wcześniejszych edycji konkursu"  -  potwierdza Tomasz de Jastrzębiec Wykowski, koordynator zespołu organizacyjnego Motoroli.

"Po pięciu latach od premiery programu obserwujemy większe zainteresowanie studiowaniem informatyki wśród dziewcząt. Widać to m.in. po strukturze wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej. Podczas pierwszej edycji konkursu Diversity, kobiety stanowiły tam ok. 2% studentów, obecnie jest ich już 8%. Mamy nadzieję, że inicjatywa Motoroli jest jednym z czynników tego wzrostu" - mówi Katarzyna Reinfuss, kierownik ds. personalnych Motoroli w Krakowie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Różnorodność po raz piąty - finał konkursu Motorola Diversity

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl