SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPO wnioskuje do KRRiT o wyniki audytu ws. unieważnienia Listy Przebojów Trójki. "To informacja publiczna"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest w posiadaniu wyników wewnętrznej kontroli przeprowadzonej przez Polskie Radio w Trójce po unieważnieniu wydania Listy Przebojów w maju ub.r. Nie ujawnia go jednak, więc Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Rady o dokumentację tej sprawy.

Article

W maju ub. r. ówczesny dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski i wicedyrektor anteny, Mirosław Rogalski zarzucili pracującym przy LP3: Markowi Niedźwieckiemu, Halinie Wachowicz i Bartoszowi Gilowi, że manipulowali przy wynikach notowania listy przebojów tej stacji. W efekcie na pierwsze miejsce trafiła piosenka Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”. Szefostwo anteny wraz z prezes Polskiego Radia, Agnieszką Kamińską, zorganizowało konferencję prasową w siedzibie Trójki, w trakcie której wyjaśniano rzekomy mechanizm zmieniania wyników głosowania. Te wydarzenia stały się przyczyną odejścia z radia Niedźwieckiego, a w dalszej perspektywie odchodzenia kolejnych dziennikarzy i założenia dwóch internetowych stacji: Radia Nowy Świat oraz Radia 357.

Zarząd Polskiego Radia zapowiedział jeszcze w maju audyt, który miał wykazać, czy i jakie nieprawidłowości pojawiały się w trakcie głosowań na Listę Przebojów. Kuba Strzyczkowski w trakcie wywiadów, jakich udzielał tuż po objęciu szefostwa anteny początkowo zaprzeczał, jakoby ten audyt się toczył (wskazując na jego bezcelowość), lecz w czerwcu ub. roku okazało się, że nadawca jednak nad nim pracuje. Do dzisiaj nie ujawniono jednak wyników wewnętrznej kontroli – mimo, że występowali o nie dziennikarze i członkowie rady programowej Polskiego Radia. Do KRRiT o wyniki audytu wystąpił też Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

RPO: wyniki kontroli stanowią informację publiczną

Kilka dni temu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w odpowiedzi na wniosek Bodnara poinformował go, że Rada ma taki raport, lecz z racji toczącego się postępowania sądowego (Polskie Radio pozwał Marek Niedźwiecki) nie może go przekazać.

Bodnar w odpowiedzi dla KRRiT podkreślił, że wyniki kontroli są informacją publiczną, a Rada powinna przeprowadzić w sprawie własne postępowanie. - Nie wystarczy odebranie wyjaśnienia od nadawcy – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślając, że jako organ konstytucyjny ma prawo uzyskania dokumentacji.

- Wyniki kontroli stanowią informację publiczną i niezależnie od wykorzystania ich w trakcie prowadzonego postępowania powinny zostać upublicznione (patrz  konstytucyjne prawo obywateli do informacji, art. 61 Konstytucji) – argumentuje RPO we wniosku o udostępnienie audytu.

Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. Trójka miała 2,1 proc. udziału w rynku słuchalności, to jej rekordowo niski wynik. Rok wcześniej udział rozgłośni wynosił 5,9 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPO wnioskuje do KRRiT o wyniki audytu ws. unieważnienia Listy Przebojów Trójki. "To informacja publiczna"

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Ile razy jeszcze będę musiała powturzyć, że to tymczasowy efekt pandemii, bo prezesi i kadra menedżerska więcej zażądza zdalnie, więc rzadziej bierze udział w ankietach? Wewnętrzne badania pokazują, że w najważniejszych jelitach już rośnie!
odpowiedź
User
gość
A RPO to nie ma ważniejszych spraw by się nimi zająć.
odpowiedź
User
ABC
Konsultacji społecznych też nie ma wszystko poprzez projekty poselskie, media publiczne też robią na swoją modłę te paski to jest jakaś porażka. Jedyne co potrafią to ścigać za abonament ale tak to ludzie ich nie obchodzą tylko robią partyjne media .
odpowiedź