SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

RPP i zarząd NBP porozumiały się co do sposobu liczenia zysku NBP

Zarząd Narodowego Banku Polskiego (NBP) i Rada Polityki Pieniężnej (RPP) porozumiały się w kwestii sposobu liczenia rezerwy na ryzyko kursowe, a tym samym - wysokości zysku NBP, wynika z wypowiedzi członka RPP Elżbiety Chojny-Duch. Porozumienie przewiduje, że zarząd NBP ponownie opracuje metodę obliczeń, co oznacza - jak podkreśliła Anna Zielińska-Głębocka - że nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie zysk za ub.r.

RPP i zarząd NBP porozumiały się co do sposobu liczenia zysku NBP

"Myśmy zrezygnowali z par. 2 tej uchwały, która powinna mieć zastosowanie w tej chwili, dopiero do sprawozdania finansowego za rok 2010. A więc, można powiedzieć, o rok przesunęliśmy termin wejścia jej w życie" - powiedziała Chojna-Duch telewizji TVN CNBC Biznes.

RPP oczekuje ponadto, że zarząd NBP przyjmie jej propozycję, by na nowo opracować sposób liczenia rezerwy na ryzyko kursowe. Jak podkreśla TVN CNBC Biznes, nie wiadomo, jakie przyniesie to efekty dla wypłaty zysku NBP za 2009 rok.

"Trudno powiedzieć, czy to będzie 4 mld zł, jak to jest w tej chwili wyliczone, czy to będzie mniej czy więcej - to wszystko zależy od metody, jaką w tej chwili zarząd przyjmie dla rozwiązania tej korekty" - - powiedziała TVN CNBC Biznes Zielińska-Głębocka.

Na konferencji prasowej po marcowym posiedzeniu RPP prezes NBP, Sławomir Skrzypek poinformował, że zysk NBP za 2009 r. wyniósł 4,166 mld zł i zgodnie z ustawą zostanie przekazany do budżetu. Tymczasem na tym samym posiedzeniu Rady przyjęto uchwałę zmieniającą uchwałę z grudnia 2006 r. w sprawie zasad tworzenia i rozwiązywania rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych w NBP.

W myśl wprowadzonych zmian kwota rezerwy "pomniejsza się o wysokość przychodów niezrealizowanych z wyceny kursowej aktywów w walutach obcych, z wyłączeniem przychodów niezrealizowanych dla złota na dzień 31 grudnia roku obrachunkowego".

Oznacza to, że władza pieniężna - a przynajmniej jej większość - jest zdania, że nie ma potrzeby tworzenia dalszych rezerw na ryzyko kursowe, co może skutkować większą niż obliczył prezes Skrzypek wpłatą zysku banku centralnego do budżetu. Według niektórych członków Rady może to być nawet 8 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP i zarząd NBP porozumiały się co do sposobu liczenia zysku NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl