SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP nie obniżyła stóp proc., oczekuje istotnego spadku inflacji w 2010 roku

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała na dotychczasowym poziomie stopy procentowe w listopadzie, mimo że w najbliższych miesiącach oczekuje podwyższonego poziomu inflacji. Według Rady, będzie to spowodowane dodatnim efektem bazy związanym z silnym spadkiem cen paliw pod koniec 2008 r. Jednak później nastąpi istotny spadek wskaźnika CPI.

RPP nie obniżyła stóp proc., oczekuje istotnego spadku inflacji w 2010 roku

"W listopadzie br. roczna inflacja CPI wzrosła do 3,3%, do czego przyczynił się przede wszystkim wzrost rocznej dynamiki cen żywności i energii. Jednocześnie obniżyła się inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii, pozostając jednak na stosunkowo wysokim poziomie. Utrzymywanie się relatywnie wysokiego poziomu inflacji bazowej oznacza, że dotychczasowe osłabienie popytu nie w pełni zneutralizowało wzrost cen regulowanych i skutki wcześniejszej deprecjacji kursu walutowego" - głosi komunikat.

W ocenie Rady, w najbliższym okresie roczny wskaźnik CPI może przejściowo wzrosnąć ze względu na dodatni efekt bazy, związany z silnym spadkiem cen paliw pod koniec 2008 r. W kolejnych kwartałach oczekiwane jest jednak istotne obniżenie rocznego wskaźnika CPI, do czego przyczynią się przede wszystkim ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r.

"W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska presja popytowa, ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy oraz wcześniejsza aprecjacja złotego. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast ograniczany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych oraz podwyżki podatków i cen administrowanych" - czytamy w komunikacie.

Rada nadal ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone, co oznacza podtrzymanie październikowej decyzji o przyjęciu neutralnego nastawienia w polityce monetarnej.

RPP podkreśla też, że ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki, w tym dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz wskaźniki koniunktury wskazują na dalszą poprawę aktywności gospodarczej.

"Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy. W dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się wyraźnie niższy niż w ostatnich latach wzrost kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla sektora gospodarstw domowych" - czytamy dalej.

Rada zadecydowała w grudniu o wprowadzeniu z dniem 1 stycznia 2010 r. stopy dyskontowej weksli przyjmowanych od banków do dyskonta przez NBP. Rada ustaliła stopę dyskontową weksli na poziomie 4,00% w skali rocznej.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekiwał poluzowania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w tym roku. Zdaniem większości, kolejnym krokiem Rady - ale już w nowym składzie - będą podwyżki stóp procentowych w okolicach połowy 2010 r., choć część z nich nie wyklucza stabilizacji stóp na obecnym poziome przez cały przyszły rok. Kadencja członków obecnej RPP upływa w styczniu i lutym 2010 r.

W listopadzie nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50%.

  • Więcej informacji:
  • RPP
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP nie obniżyła stóp proc., oczekuje istotnego spadku inflacji w 2010 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl