SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP oczekuje utrwalenia wysokiego tempa inwestycji

Obecny wzrost kredytów korporacyjnych oraz dobre wyniki przedsiębiorstw za 2006 rok mogą zapowiadać utrwalenia wysokiej dynamiki inwestycji.

Wynika wynika ze środowego komunikatu banku centralnego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

"Obserwowany obecnie wzrost kredytów dla przedsiębiorstw, przy ich dużych środkach własnych związanych z bardzo dobrymi wynikami finansowymi w 2006 r., może zapowiadać utrwalenie wysokiej dynamiki inwestycji" - podano w komunikacie.

RPP przypomina, że w przedsiębiorstwach niefinansowych zatrudniających 50 i więcej osób w 2006 roku wynik finansowy netto wzrósł o 35,8% do 69,8 mld zł, zaś wskaźnik rentowności netto wzrósł o 0,8 pkt proc. do 4,7%.

"Od połowy 2005 r. utrzymuje się wysokie tempo wzrostu kredytów konsumpcyjnych (wzrost o 23,7% r/r w lutym). Nadal przyspiesza wzrost kredytów mieszkaniowych (do 62,9% r/r w lutym). Utrzymuje się też znaczny wzrost kredytów dla przedsiębiorstw (o 14,3% r/r w lutym)" - podano też w komunikacie.

Wcześniej w marcu Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że nakłady inwestycyjne oraz inwestycje rozpoczęte w całym 2006 roku wzrosły o 19,2% r/r do 81,16 mld zł. W 2005 roku nakłady inwestycyjne wzrosły o 8,1% do 67,46 mld zł.

Nakłady inwestycyjne na środki trwałe wzrosły o 19,1% r/r, a nakłady na budynki i budowle - wzrosły o 8,1% r/r. Nakłady na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia wzrosły o 20,3%, natomiast na środki transportu - o 48,5%. Pozostałe nakłady zanotowały wzrost o 59,1%.

Nakłady inwestycyjny obejmują dane dotyczące przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 49 osób. Inwestycje wszystkich przedsiębiorstw (nakłady brutto na środki trwałe) są uwzględnione w danych o PKB. Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły w ub. roku o 16,7% r/r wobec 6,5% w 2005 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP oczekuje utrwalenia wysokiego tempa inwestycji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl