SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

RPP tnie stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej ponownie obniżyła dzisiaj stopy procentowe o 25 pkt bazowych, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie 4,00 proc. w skali rocznej.

<!-- 0.5092s -->

Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,00 proc., stopa lombardowa 5,50 proc., depozytowa 2,50 proc., zaś redyskonta weksli 4,25 proc.

- Stan gospodarki – słabe dane dotyczące produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, a także spadek presji inflacyjnej skłoniły Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej obniżki stóp procentowych.  Moim zdaniem istnieją przesłanki do kolejnej redukcji już w lutym. Tym bardziej, że według prognoz, sytuacja gospodarcza w pierwszym kwartale br, ulegnie silnemu pogorszeniu, przy praktycznie braku presji inflacyjnej. Wydaje się jednak, że RPP zechce poczekać z kolejną obniżką do marca, kiedy gotowa będzie projekcja inflacji.

W 2013 roku podstawowa stopa procentowa powinna spaść do 3 proc. (obecnie, po obniżce 4 proc.). Obawiam się jednak, że dotychczasowa ostrożność RPP w „luzowaniu” polityki pieniężnej, wskazuje, że będzie to raczej 3,5 proc. - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: RPP tnie stopy procentowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl