SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch chwali się poprawą wyniku operacyjnego. "W 2020 roku spółka zacznie notować dodatnie przepływy"

Spółka Ruch, która jest trakcie przyspieszonego postępowania układowego pochwaliła się, że we wrześniu zanotowała najlepszy od 2018 roku wynik operacyjny. Dystrybutor prasy miał także zatrzymać trend spadku liczby punktów sprzedaży. - W 2020 roku spółka zacznie notować dodatnie przepływy - uważa Miłosz Szulc, prezes Ruchu.

fot. RuchArticle

Zarządu Ruchu podał, że wynik operacyjny spółki we wrześniu jest najlepszy od stycznia br., jednak nie poinformował ile dokładnie wyniósł. Wyniki finansowe mają też „ulegać stopniowej poprawie”, a trend zmniejszającej się liczby saloników Ruchu miał zostać zatrzymany.

Miłosz Szulc, prezes zarządu Ruchu uważa, że na poprawę sytuacji spółki miała wpływ m.in. zmiana siedziby, uporządkowanie rozwiązań IT funkcjonujących w firmie, zmiany w strukturze organizacji.

-  To tylko niektóre z ważnych przedsięwzięć pozwalających stopniowo poprawiać wynik finansowy. Tendencja poprawy wyników pozwala zakładać, że w 2020 roku spółka zacznie notować dodatnie przepływy, a fakt ten będzie namacalnym dowodem skuteczności podejmowanych przez zarząd działań naprawczych - komentuje Szulc.

Jak podaje firma, wprowadzono także nowe obszary działalności spółki oraz postawiono na rozwój oferowanych przez firmę produktów i usług. Chodzi m.in. o kolportaż prasy, usługę „Paczka w Ruchu” czy logistykę kontraktową. W czerwcu br. liczba nowych umów podpisanych z agentami kiosków miała także przewyższyć wskaźnik wypowiedzeń umów partnerskich.

- To jasny sygnał, że udało nam się skutecznie powstrzymać proces ograniczania zasięgu działania naszej sieci sprzedaży. Więcej nowych umów niż wypowiedzeń to potencjał do rozwoju sieci własnej, co z punktu widzenia wyników spółki jest kluczowe. Im więcej własnych kiosków i saloników prasowych tym większa skala działalności i lepszy potencjał sprzedaży. Uruchomienie zamkniętych punktów jest więc dla władz firmy  priorytetem - stwierdza Marek Szulc.

Dodatkowo celem spółki ma być dalsza poprawa stosunków z kandydatami do pracy – skrócono m.in. czas oczekiwania zainteresowanych współpracą z 7 do 2 dni, wdrażane mają być nowe programy pro-pracownicze.

Ruch czeka na PKN Orlen

W połowie września PKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na kupno dystrybutora prasy, Ruchu, wobec którego toczy się obecnie przyspieszone postępowanie układowe. Prezes koncernu paliwowego Daniel Obajtek ma liczyć, że transakcja zostanie sfinalizowana jeszcze w br.

- Z punktu widzenia obecnej sytuacji spółki, która w momencie prawomocnego wyroku Sądu zatwierdzającego układy z wierzycielami formalnie zakończyła proces restrukturyzacji oraz czeka na finalizację transakcji z inwestorem, jakim jest PKN Orlen niezbędne jest skupienie dostępnych zasobów na wypracowaniu pozytywnego wyniku finansowego. Obserwowana tendencja stopniowo malejącej straty generowanej przez Ruch oraz zanotowany we wrześniu br. wynik operacyjny dający poczucie, że spółka zmierza we właściwym kierunku – mówi Seweryn Kowalczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Ruch.

W tym tygodniu „Puls Biznesu” informował, że wedle źródeł dziennika, Ruch jest obecnie uzależniony od zewnętrznego finansowania, a sam nie jest w stanie poprawić swoich wyników finansowych. Pisano m.in., że "firma po roku restrukturyzacji jest w gorszej kondycji niż przed nią”. Przytoczono też dane ze sprawozdania nadzorcy sądowego spółki - firmy Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja, z którego można m.in. wyczytać, że "nie wystarczają na pokrycie bieżących kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, która jest nierentowna".

Dystrybutor prasy z powodu ogromnego zadłużenia wobec wydawców prasy jest trakcie przyspieszonego postępowania układowego. W styczniu br. Alior Bank, jeden z największych wierzycieli spółki, złożył wniosek do UOKiK-u o jej tymczasowe przejęcie, na co regulator się zgodził. Kolejno koncern PKN Orlen złożył ofertę przejęcia spółki. Zapowiedział, że posiada plan na restrukturyzację Ruchu i ma zamiar wykorzystać potencjał swojego segmentu detalicznego z dotychczasowym modelem biznesowym kolportera.

W ub.r. Ruch zanotował spadek przychodów sprzedażowych o 7,5 proc. do 1,24 mld zł, 77,34 mln zł straty operacyjnej (wobec 42,57 mln zł w 2017 roku) i aż 352,23 mln zł straty netto (rok wcześniej wyniosła ona 56,81 mln zł). Na tym ostatnim wyniku zaciążyły odpisy, m.in. 253,67 mln zł na obligacje spółki Lurena Investments.

Według danych Izby Wydawców Prasy w lutym br. Ruch obsługiwał 23,1 proc. dystrybucji prasy, wobec 29,93 proc. rok wcześniej. Natomiast jego główny konkurent Kolporter osiągnął wzrost w skali roku o 3,81 pkt proc. do 55,76 proc.

Po ogłoszeniu przez Ruch warunków porozumień układowych z wierzycielami wielu dużych i średnich wydawców prasowych w swoich sprawozdania ujęło odpisy na należności, których nie odzyskają od kolportera.

Dołącz do dyskusji: Ruch chwali się poprawą wyniku operacyjnego. "W 2020 roku spółka zacznie notować dodatnie przepływy"

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Brawo Ruch !
odpowiedź