SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruch dostał od Orlenu pieniądze na spłatę zobowiązań, ma 160 mln zł zobowiązań w ramach układów

Ruch ma pieniądze na spłatę wierzycieli - informuje portal Wirtualnemedia.pl Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy firmy. Środki przekazał jej nowy inwestor PKN Orlen. Ruch rozsyła już do wydawców informacje dotyczące realizacji porozumień układowych.

Pieniądze na spłatę wierzycieli wpłynęły już na rachunek powierniczy Ruchu. Wobec wydawców spółka ma ponad 162 mln długów. Czy wystarczy środków na spłatę? Tego rzecznik prasowy firmy nie mówi.

- Środki finansowe będą przeznaczone na spłatę wierzycieli zgodnie z przedstawionymi w Sądzie warunkami wykonania układów. 9 czerwca br. złożony został w Sądzie wniosek RUCH S.A. o zatwierdzenie wykonania układów. W momencie zatwierdzenia wykonania układów oraz braku składania zażaleń, postanowienie o zatwierdzeniu wykonania układów stanie się prawomocne - informuje portal Wirtualnemedia.pl Wojciech Paczyński, rzecznik prasowy oraz pełnomocnik zarządu Ruchu do spraw PR i komunikacji.

Gdy postanowienie się uprawomocni, nadzorca wykonania układu zacznie realizować przelewy środków zgodnie z listą wierzycieli. - Obecnie trudno przewidywać, kiedy Sąd wyda stosowną decyzję, liczymy, że z uwagi na ważny interes społeczny działalności prowadzonej przez Ruch oraz wydawców prasy, nastąpi to bez zbędnej zwłoki - mówi Paczyński.

Ruch tymczasowo przejęty przez Alior, Orlen ma zgodę UOKiK-u

Na początku spółka zależna Alior Banku za symboliczną złotówkę kupiła 100 proc. akcji Ruchu od firmy Lurena Investments kontrolowanej przez Igora Chalupca, byłego prezesa Ruchu.

Alior Bank poinformował, że zawarł z Orlenem, PZU i PZU Życie umowę inwestycyjną dotyczącą Ruchu. Ustalono, że kapitało Ruchu zostanie podwyższony, a cztery państwowe firmy obejmą akcje nowej emisji w takich proporcjach, że Orlen będzie miał 65 proc. kapitału, PZU i PZU Życie - 29 proc., a Alior Bank - 6 proc. Jednocześnie Alior umorzy bez wynagrodzenia obecne akcje Ruchu, przejęte właśnie od Lurena Investments.

Porozumienie Alior Banku, PZU, PZU Życie i Orlenu określa też zasady prowadzenia polityki właścicielskiej wobec Ruchu (w tym kwestie ładu korporacyjnego i przyszłe postanowienia statutu spółki) oraz reguły sprzedaży akcji spółki przez nowych akcjonariuszy (zapisano m.in. zakaz sprzedaży akcji w ciągu najbliższych pięciu lat).

Ponadto Alior Bank w ramach zawartej umowy umorzy Ruchowi do 87,5 mln zł zobowiązań, z zastrzeżeniem, że zostały utworzone na ten cel adekwatne rezerwy.

Jednocześnie prezes UOKiK-u zgodził się na przejęcie Ruchu przez Orlen.

200 mln zł od nowych właścicieli

Według ustaleń „Pulsu Biznesu” czterech inwestorów za nowe akcje Ruchu zapłaci 200 mln zł. PKN Orlen wyda na to 130 mln zł, PZU i PZU Życie - 58 mln zł, a Alior Bank - 12 mln zł.

Żadna z firm nie komentuje warunków finansowych inwestycji w Ruch. Natomiast rzecznik prasowy Ruchu nie odpowiedział w czwartek na pytania portalu Wirtualnamedia.pl.

Alior Bank od wielu lat kredytuje Ruch, jest jego największym wierzycielem. Firma kolportażowa jest na finiszu dwóch przyspieszonych postępowań układowych, które mają mocno zredukować jej zaległe zobowiązania według stanu z początku ub.r.

Pierwsze postępowanie (PPU1), ogłoszone we wrześniu 2018 roku, obejmuje podmioty, którym kolporter był wtedy winny po minimum milion złotych. Natomiast PPU2, ogłoszone w połowie lutego ub.r., dotyczy podmiotów z należnościami od Ruchu wynoszącymi od 100 tys. zł do 1 mln zł. Ruch jest winien wydawcom 162 mln zł.

W ramach PPU1 wierzytelności Ruchu wynoszą 143 mln zł i mają zostać zredukowane o 80 proc., czyli o 114 mln zł. W przypadku PPU2 kwota zobowiązań to 19 mln zł, a poziom umorzenia - 50 proc. Oba porozumienia zostały jesienią ub.r. zatwierdzone przez sąd, wejdą w życie po rozpatrzeniu kilku złożonych na nie skarg.

W ramach pierwszego porozumienia zobowiązania Ruchu wobec Alior Banku mają zostać umorzone o 87,5 mln zł.

W ub.r. Ruch zanotował prawie 60 mln zł straty netto i ponad 30 mln zł ujemnych przepływów finansowych. Według danych Izby Wydawców Prasy w lutym br.. Ruch obsługiwał 23,7 proc. dystrybucji prasy, wobec 29,1 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Ruch dostał od Orlenu pieniądze na spłatę zobowiązań, ma 160 mln zł zobowiązań w ramach układów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cd
Co by nie mówić Bardzo dobrze dla branży ze udało się uratować Ruch. Gdyby w tej sytuacji nie było inwestora i pandemia to byłby koniec
odpowiedź
User
Zwiazek
Teraz pewnie po lecie będą zmiany u góry :) przewidywane zmiany w zarządzie bo 2 ludzi będzie miał Orlen a i jeden powinien być z PZU. Oby tylko wzięli ludzi z pojęciem o rynku. A może zostaną obecni. Może warto dać im szanse?
odpowiedź
User
Kim
Skoro Ruch miał w 2019 ujemne przepływy w wysokości 60m zł to znaczy że zaraz wyciągnie łapę do wydawców po wyższe marże. Taka nowa inicjatywa społeczna 40%+
odpowiedź