SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rupert Murdoch nie przejmie Sky? Sprawą może zająć się brytyjski urząd regulacji i konkurencji rynkowych

W sprawie przejęcia telewizji Sky przez Ruperta Murdoch pojawiają się kolejne wątpliwości. Brytyjski rząd chce, by sprawie fuzji przyjrzał się tamtejszy urząd ds. konkurencji i regulacji rynku.

 

Rupert Murdoch Article

W grudniu zeszłego roku pojawiły się pierwsze doniesienia o przejęciu całości udziałów płatnej telewizji Sky przez 21st Century Fox, należący do Ruperta Murdocha. W ten sposób miliarder chciał skonsolidować swój medialny biznes w Europie. Wstępna oferta opiewała na 14,6 mld dolarów za pakiet kontrolny 61 proc. akcji Sky, wywołała jednak debatę na temat tego, czy Murdoch nie będzie chciał wpływać na kształt brytyjskiej polityki, jeśli znaczna część komercyjnych mediów będzie w jego rękach.

Zgodę na przejęcie musi wydać dodatkowo regulator rynku mediów i komunikacji Wielkiej Brytanii - Opcom. Od zeszłego roku trwają jednak rozmowy, czy zgodę na fuzję wydać.

Wątpliwości zgłosiła ostatnio brytyjska minister kultury Karen Bradley. Rozważa, czy sprawę fuzji Sky i 21st Century Fox skierować do CMA (Competition and Markets Authority) - urzędu zajmującego się konkurencją i regulacjami rynku w wielkiej Brytanii. Bradley obawia się, czy przejęcie Sky nie zaburzy pluralizmu brytyjskich mediów i nie będzie miało w konsekwencji wpływu na politykę.

- Dopóki nowego dowody z innych przedstawicielstw nie zmienią mojego zdania, w nadchodzących tygodniach oferta będzie w związku z tym przeniesiona do fazy drugiej oceny, na przynajmniej jednym gruncie- pluralizmu mediów - powiedziała Karen Bradley. W przypadku skierowania sprawy do CMA, fuzja opóźni się od kilku do kilkunastu miesięcy.

Przedstawiciele Sky wzywają minister kultury do szybkiego podjęcia decyzji. - Biznes wymaga pewności w planowaniu i zarządzaniu inwestycjami - komentują. - Nie mam wątpliwości, że tak poważna decyzja musi zostać podjęta powoli i rozważnie - odpowiada w oświadczeniu Karen Bradley.

Jeśli fuzja Sky i 21st Century Fox dojdzie do skutku, będzie to największa inwestycja zagraniczna w Wielkiej Brytanii od czasu Brexitu.

Rupert Murdoch należy do czołowych wydawców prasowych w w Wielkiej Brytanii,. Do jego koncernu należą najpopularniejszy tabloid „The Sun”, a także gazety „The Times” czy „Suday Times”. Niedzielna wersja „The Sun” - „News of the World” zniknęła z rynku po 168 latach wydawania w wyniku wielkiego skandalu obyczajowego. Na jaw wyszło, ze gazeta stosowało podsłuchy prywatnych osób i przekupowała policjantów. W tej głośnej sprawie przed brytyjską Izbą Gmin przesłuchiwany był sam Rupert Murdoch, który zeznał, że nie wiedział o metodach stosowanych w redakcji tabloidu. W wyniku śledztwa zostali zatrzymani m.in. dziennikarze i redaktorzy naczelni gazety, policjanci, a pierwsze wyroki skazujące zapadły w 2014 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rupert Murdoch nie przejmie Sky? Sprawą może zająć się brytyjski urząd regulacji i konkurencji rynkowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl