SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rynek muzyczny w USA wart w 2014 r. 6,9 mld dol., cyfrowa sprzedaż motorem wzrostu

W 2014 r. rynek muzyki w Stanach Zjednoczonych zanotował niewielki wzrost, a udział cyfrowych platform w sprzedaży okazał się większy niż utworów oferowanych na płytach CD - wynika z raportu organizacji RIAA.

RIAA to amerykańska organizacja zbiorowego zarządzania, która reprezentuje interesy większości działających w USA wytwórni muzycznych.

W swoim dorocznym raporcie RIAA wylicza, że w 2014 r. wartość całego muzycznego rynku w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom ponad 6,9 mld dol. Oznacza to spadek o ok. 0,5 proc. w porównaniu z rokiem 2013, gdy przychody ze sprzedaży nagrań nieznacznie przekroczyły kwotę 7 mld dol.

Autorzy raportu podkreślają, że od czasów rekordowego roku 1999, w którym wartość rynku wyceniana była na 14,6 mld dol. notowane są spadki, które jednak w ciągu ostatnich lat wyhamowały, i obecnie przychody wytwórni muzycznych co roku zamykają się kwotą ok. 7 mld dol. Jednakże struktura tych przychodów coraz bardziej się zmienia. Według podanego przez RIAA przykładu w 2010 r. w USA sprzedano ponad 252 mln płyt CD z muzyką, co stanowiło 52 proc. całego rynku, na którym segment związany ze ściąganiem muzyki z sieci zatrzymał się na poziomie 32 proc, a streaming osiągnął 6,6 proc. W ub. r. nabywców znalazło jedynie 144 mln płyt CD, a sprzedaż fizycznych nośników nagrań stanowiła już jedynie 32 proc. całości muzycznego tortu. 37 proc. należało do utworów ściąganych z internetu na komputery i inne urządzenia, a 27 proc. przypadło muzycznym serwisom streamingowym.

Według raportu RIAA w ostatnich latach dynamicznie rosną wydatki Amerykanów na płatne subskrypcje w serwisach w rodzaju Spotify czy Rhapsody. W 2011 r. przeznaczono na nie 1,8 mln dol. W 2013 r. była to już kwota 6,2 mln dol., która w ub. r. wzrosła o kolejnych 26 proc. osiągając poziom 7,7 mln dol. W sumie wartość muzyki sprzedanej w ub. r. w USA na platformach cyfrowych osiągnęła wartość ponad 4,5 mld dol., o 3,2 proc. więcej niż w roku 2013. Z kolei sprzedaż fizycznych nośników z muzyką stanęła na poziomie ponad 2,1 mld dol., o 5,9 proc. niższym niż rok wcześniej.


 

Dołącz do dyskusji: Rynek muzyczny w USA wart w 2014 r. 6,9 mld dol., cyfrowa sprzedaż motorem wzrostu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tores
u nas też tak będzie, sklepy typu empik stracą znaczenie a dystrybutorzy typu windmobile czy e-muzyka zyskają
odpowiedź