SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd liczy na Internautów

Rząd liczy, że w ciągu trzech lat trzykrotnie zwiększy się liczba użytkowników szybkiego dostępu do Internetu

Oznacza to, że z sieci będzie korzystało nieco ponad milion osób. Nie wiadomo jednak, jak na te szacunki wpłynie wprowadzenie 22 procentowego VAT-u na połączenia internetowe.

Rząd chce dzięki unijnym pieniądzom zwiększyć dostęp do szybkiego Internetu- takie założenia zawarte zostały w narodowej strategii rozwoju dostępu do Internetu szerokopasmowego do 2006 roku. W ramach strategii wspomagane ma być tworzenie cyfrowych sieci telekomunikacyjnych, zwłaszcza na obszarach wiejskich, gdzie inwestycje firm telekomunikacyjnych są najmniejsze.

Wiceminister infrastruktury Wojciech Hałka informował na konferencji prasowej, że dzięki cyfryzacji sieci możliwość dostępu do szybkiego Internetu będzie miało 12 milionów abonentów firm telekomunikacyjnych.

Obecnie w Polsce dostęp do szybkiego Internetu ma około 450 tysięcy osób. Rząd liczy, że w 2006 z takiego dostępu będzie korzystało ponad milion osób.

Zamierzenia są szczytne, jednak- jak podkreśla Małgorzata Niepokulczycka z Federacji Konsumentów- w dostępie do Internetu największą barierą są koszty korzystania z Internetu. "Polska jest pod tym względem krajem elitarnym" - ironizowała.

Wysokie ceny, to wynik faktycznego dyktatu na rynku Telekomunikacji Polskiej.

Ewa Kubis, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podkreśla , że by to zmienić potrzebna jest faktyczna konkurencja. "Uważam, że unia Europejska przyniesie takie możliwości". Jej zdaniem po wejściu do Unii ceny korzystania z sieci spadną.

Nie wiadomo jednak , czy wejście do Unii rzeczywiście rozwiąże te problemy, zwłaszcza, że rząd szykuje podwyżkę VAT-u do 22 % na połączenia internetowe.

Zdaniem posła Tadeusza Jarmuziewicza, przewodniczącego poselskiego zespołu do spraw społeczeństwa informacyjnego, rząd powinien wykorzystać wszystkie możliwości, by nie podwyższać VAT-u na Internet, nawet kosztem dochodów z podwyższonego podatku.

Z badań TNS OBOP wynika, że obecnie możliwość dostępu do jakiegokolwiek połączenia internetowego ma 29% Polaków.

Przynajmniej raz w miesiącu korzystało z Internetu w grudniu około 7 milionów 200 tysięcy Polaków, to jest 23%.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd liczy na Internautów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl