SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd nie zakłada drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa

Nie zakładamy drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa – powiedziała PAP w podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

fot. Shutterstock.comArticle

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok znalazł się zapis, który umożliwia premierowi blokowanie wydatków budżetu i kierowanie zablokowanych kwot na obsługę długu publicznego.

Jak powiedziała w podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska, to rozwiązanie ma zwiększyć elastyczność budżetu w tej części.

„To jest dodatkowe rozwiązanie, które daje większą elastyczność i bezpieczeństwo pod względem obsługi długu publicznego. Koszty obsługi długu wzrosły, w budżecie zaplanowano je na kwotę 66 mld zł, co wynika ze wzrostu stóp i z powodu kryzysu, wywołanego wojną na Ukrainie. W tej sytuacji bardzo ważne jest terminowe regulowanie zobowiązań państwa i ich obsługa na właściwym poziomie” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Na pytanie, czy jest to rodzaj zabezpieczenia na wypadek dalszego wyraźnego wzrostu kosztów obsługi długu publicznego, minister finansów zaprzeczyła.

„To jest rozwiązanie, które daje większą elastyczność i szybkość reagowania, ale nie zakładamy drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Dołącz do dyskusji: Rząd nie zakłada drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl