SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd planujemy nowelę budżetu na 2022 rok

Planujemy nowelizację budżetu na 2022 r., ale jeszcze za wcześnie na rozmowę o tym, jak konkretnie będzie ona wyglądać - mówi PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodaje, że mimo trudnej sytuacji zewnętrznej sytuacja gospodarcza kraju jest stabilna. - Najpilniejszym zadaniem stojącym przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach "Niskich Podatków" - powiedziała.

Magdalena Rzeczkowska / fot. materiały prasoweArticle

„Planujemy nowelizację budżetu 2022, ale jeszcze za wcześnie jest na rozmowę o tym, jak konkretnie będzie ona wyglądać" - powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W tegorocznej ustawie budżetowej zapisano m.in. wzrost gospodarczy na 2022 r. na poziomie 4,6 proc. PKB, tymczasem w aktualizacji Programu Konwergencji MF podało, że tegoroczny wzrost PKB wyniesie 3,8 proc.

„Projektując budżet na 2022 rok byliśmy w zupełnie inne sytuacji. Teraz jest ona bardzo dynamiczna. Szczególnie sytuacja geopolityczna jest mocno nieprzewidywalna, w środę przestaliśmy odbierać gaz z kontraktu jamalskiego, do tego dochodzą kolejne pakiety sankcji. Nie wiemy, co się będzie działo na froncie ukraińskim” – przyznała Magdalena Rzeczkowska.

Jej zdaniem mimo trudnej sytuacji zewnętrznej sytuacja gospodarcza kraju jest stabilna.

„Mamy podwyższoną inflację, która została spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi, bo silniejszy wzrost cen zaczął się wcześniej, już w drugiej połowie 2021 r., jako skutek pandemii, zakłóceń w łańcuchach dostaw, wzrostu kosztów transportu i wyższych cen energii. Obecnie wybuch wojny w Ukrainie tylko spotęgował obserwowane wcześniej tendencje" - wymieniła Rzeczkowska.

Zwróciła jednocześnie uwagę na wzrost gospodarczy w 2021 r., który - według danych GUS - wyniósł 5,9 proc., co – jak przyznała – jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę otoczenie makroekonomiczne i geopolityczne.

Wyższe wpływy podatkowe

"Poza tym trzeba także spojrzeć na wpływy podatkowe, które Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zapewnia do budżetu. Mamy dane za marzec i choć w tym miesiącu mieliśmy drobny spadek rok do roku, wynikający głównie z działania tarczy antyinflacyjnej oraz zmian w sposobie przekazywania JST udziałów w PIT i CIT, to jednak w okresie styczeń-marzec 2022 r. dochody podatkowe państwa były wyższe o jedną piątą w stosunku do wykonania w okresie styczeń - marzec 2021 r.” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Przyznała, że w danych o wykonaniu budżetu z marca zaskakujące okazały się informacje o wzroście wpływów z akcyzy, które w marcu były o blisko 23 proc. wyższe niż w marcu ubiegłego roku. „Poprosiłam o analizę wpływów z akcyzy. Musimy się przyjrzeć danym na poziomie poszczególnych grup towarów objętych akcyzą. Czasami inflacja wpływa na dochody budżetowe, ale w tym przypadku wzrostu wpływów z akcyzy inflacją się nie da wyjaśnić” – powiedziała minister finansów.

Magdalena Rzeczkowska zwróciła także uwagę, że resort finansów w coraz większym stopniu uszczelnia system podatkowy, na co wskazują m.in. dane o wielkości luki VAT za 2021 r. „Z naszych wyliczeń wynika, że w 2021 r. luka VAT spadła do 4,3 proc. potencjalnych wpływów, czyli aż o 6,1 pkt proc. – stwierdziła minister.

Rzeczkowska: najpilniejszym zadaniem MF jest dokończenie prac nad PIT

Najpilniejszym zadaniem stojącym przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach "Niskich Podatków" - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. MF i KAS pracują nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany m.in. księgowym, doradcom podatkowym - dodała.

„Najpilniejszym zadaniem stojącym obecnie przed Ministerstwem Finansów jest dokończenie prac nad PIT w ramach +Niskich Podatków+. (...) W Sejmie zaczęły się już prace parlamentarne nad ustawą, a my – zarówno jako Ministerstwo Finansów, jak i Krajowa Administracja Skarbowa – przygotowujemy się do tego, aby nowe zapisy jak najlepiej wytłumaczyć podatnikom" – powiedziała w rozmowie z PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

"Pracujemy nad akcją informacyjną, która przybliży zmiany poszczególnym grupom odbiorców, zwłaszcza obywatelom, księgowym, doradcom podatkowym czy firmom. Z tymi ostatnimi grupami jesteśmy w stałym kontakcie, rozmawialiśmy jeszcze na etapie konsultacji, na etapie tworzenia finalnych przepisów. Rozmawiamy też teraz" - dodała. "Przygotowujemy się też do tego, aby z nowymi zapisami zapoznać wszystkich pracowników KAS” - podkreśliła Magdalena Rzeczkowska.

Na pytanie PAP, czy w toku prac w Sejmie możliwe są jeszcze zmiany w podatkach, które były zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych i które wtedy nie zostały zaakceptowane, szefowa MF odpowiedziała, że wiele postulatów strony społecznej zostało już przyjętych. „One już są uwzględnione w projekcie ustawy. Były także propozycje, których nie mogliśmy w danym momencie uwzględnić, ale w takich przypadkach również wyjaśniliśmy, skąd takie nasze stanowisko" - stwierdziła Magdalena Rzeczkowska. Jej zdaniem najważniejsze postulaty zostały uwzględnione lub wyjaśnione na etapie konsultacji. Zastrzegła jednak, że Sejm może przedstawić swoje propozycje.

Minister powiedziała, że trwają także prace nad innymi zmianami w podatkach; w przypadku podatku VAT resort finansów pozostaje w ciągłym dialogu z przedsiębiorcami. „W rezultacie przedstawiane są kolejne pakiety zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku. W przypadku CIT prace trwają, obecnie jesteśmy na finalnym etapie wewnętrznych konsultacji w sprawie zmian" - wyjaśniła Rzeczkowska. Jak wskazała, prace dotyczą m.in. podatku minimalnego. "O ich wynikach poinformujemy, jak tylko zakończymy spotkania wewnętrzne" - dodała.

Jak zaznaczyła szefowa MF, nie ma jeszcze decyzji, od kiedy zmiany w CIT będą obowiązywać. Dużo zależy - jej zdaniem - od konsultacji oraz od tego, jaki będzie finalny zakres tych zmian. "Musimy przeanalizować oczekiwania przedsiębiorców i sprawdzić, jak możemy na nie odpowiedzieć” – powiedziała PAP minister finansów.

Dołącz do dyskusji: Rząd planujemy nowelę budżetu na 2022 rok

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl