SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd przeznaczy 2 mld zł dla powodzian z rezerw, bez noweli budżetu

Rząd zdecydował, by przeznaczyć 2 mld zł dla osób poszkodowanych przez powódź. Środki te pochodzić będą z rezerwy celowej na dofinansowanie projektów europejskich, podało Centrum Informacyjne Rządu. Premier Donald Tusk zapewnił, że nie ma potrzeby nowelizowania budżetu.

Rząd przeznaczy 2 mld zł dla powodzian z rezerw, bez noweli budżetu

Pomoc dla powodzian będzie przeprowadzana w dwóch fazach. "Pierwsza to wskazanie przez wójta i natychmiastowa decyzja wojewody w stosunku do rodzin, które są poszkodowane przez powódź i pozostały zupełnie lub częściowo bez środków do życia. Te rodziny otrzymują do 6 tys. zł" - powiedział Tusk, cytowany przez CIR.

W drugim etapie każda rodzina lub właściciel domu lub mieszkania może otrzymać do 20 tys. zł na remont, bez potrzeby oceny rzeczoznawcy. "Natomiast wszystkie rodziny, których domy lub mieszkania zostały zalane i szkody przekraczają 20 tys. zł, nie otrzymają tego typy pomocy, ale w oparciu o werdykt rzeczoznawcy, mogą ubiegać się o wsparcie do 100 tys." - powiedział premier.

Pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski zapowiedział, że po spotkaniu rządu, ma zostać zwołana komisja finansów publicznych, która musi udzielić zgody na zmiany w budżecie, jak podała Informacyjna Agencja Radiowa.

Tusk podkreślił, że normuje się sytuacja na części Wisły i Odry w województwach małopolskim, śląskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Donald Tusk poinformował, że poważna sytuacja jest obecnie w okolicach Płocka, gdzie woda przerwała wał przeciwpowodziowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przeznaczy 2 mld zł dla powodzian z rezerw, bez noweli budżetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl