SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd przyjął coroczną waloryzację emerytur

Rząd przyjął nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zakładającą coroczną waloryzację emerytur i rent od 1 marca 2008 roku.

Podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) we wtorkowym komunikacie.

"Od 2008 r. emerytury i renty będą corocznie waloryzowane 1 marca. Wskaźnik waloryzacji wyniesie nie mniej niż średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym, zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia" - podano w komunikacie.

Ewentualne zwiększenie wskaźnika będzie corocznie negocjowane w Trójstronnej Komisji. W przypadku, gdy nie dojdzie do uzgodnienia, wskaźnik waloryzacji określi Rada Ministrów, podało także CIR.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) przekazało projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach, która zakłada przywrócenie corocznej ich waloryzacji, pod obrady Rady Ministrów w marcu.

Minister pracy Anna Kalata szacowała w lutym, że coroczna waloryzacja rent to obciążenie dla budżetu rzędu 2,3 mld zł rocznie.

W 2004 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o waloryzacji rent i emerytur, w myśl której waloryzacja miała być przeprowadzana, gdy skumulowany wskaźnik inflacji przekroczy 5%, jednakże nie rzadziej niż co trzy lata.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd przyjął coroczną waloryzację emerytur

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl