SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rząd zapowiada zmiany w przepisach dotyczących firm przewozowych

Ministerstwo infrastruktury zapowiada nowelizację przepisów dotyczących firm przewozowych działających przez aplikacje, mającą na celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów, w szczególności kobiet.

(fot. Pexels)Article

W odpowiedzi na interpelację posłanki Nowej Lewicy Moniki Falej ws. nierównych warunków wykonywania przewozu osób taksówką, wiceminister infrastruktury Rafał Weber skierował do marszałek Sejmu odpowiedź.

Znalazła się tam m.in. zapowiedź nowych przepisów, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pasażerów, a w szczególności pasażerek.

„W ostatnim czasie pojawiają się informacje medialne, że w pojazdach zamawianych przez aplikacje mobilne popełniane są przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości. W związku z tym, zasadne jest dokonanie nowelizacji przepisów odnoszących się do zasad podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób. Celem zaproponowanych zmian będzie zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych osób, w szczególności kobiet, jak również uniemożliwienie świadczenia usług przewozowych przez kierowców, którzy nie spełniają wymagań niezbędnych do realizowania zarobkowych przewozów osób samochodami osobowymi taksówkami. W najbliższym czasie zostaną przedstawione konkretne rozwiązania prawne w tym zakresie” - zaznaczono w piśmie.

Jak dodał wiceminister, w okresie 1 stycznia-1 września br. przeprowadzono 2153 kontroli pojazdów, realizujących przewozy taksówkowe i okazjonalne. W ich wyniku Inspekcja Transportu Drogowego wydała 182 decyzje w związku z naruszeniem ustawy o transporcie drogowym, nałożyła 111 mandatów karnych i zatrzymała 57 dowodów rejestracyjnych pojazdów. Przypominano także, że w listopadzie wszczęto postępowanie administracyjne o cofnięcie uprawnień jednej z firm świadczącej usługi pośrednictwa w przewozie osób. Według Wpolityce.pl, chodzi o firmę Bolt (ITD nie potwierdziła tych informacji).

Niedawno Bolt poinformował, że inwestuje 10 mln zł w jakość i bezpieczeństwo przejazdów. Wcześniej firma ze względów bezpieczeństwa wprowadziła dla kobiet opcję przejazdu z kierowczyniami taksówek.

Dołącz do dyskusji: Rząd zapowiada zmiany w przepisach dotyczących firm przewozowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl