SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Rzeczpospolita” bez zwolnień i obniżek pensji, a z mniejszą objętością. „Walczymy z podniesioną przyłbicą”

W redakcji „Rzeczpospolitej” (Gremi Media) w trakcie pandemii nie będzie zwolnień ani obniżek wynagrodzeń i wymiaru pracy. - Szukamy innych rozwiązań na oszczędności, mniejsze są np. objętości gazety - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, szef dziennika.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prezes IWP - fot. polsatArticle

W czasie pandemii koronawirusa wydawcy szukają oszczędności m.in. obniżając pensje dziennikarzy, uciekając się do tarczy antykryzysowej lub redukując zatrudnienie w redakcjach. - U nas nic takiego się nie dzieje. Podzieliliśmy redakcję na trzy podzespoły, które nie stykają się ze sobą w czasie pracy. Wynajęliśmy też dwa pomieszczenia na siedziby dla dziennikarzy - opisuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Podkreśla, że w redakcji nie wprowadzono obniżek pensji, zwolnień ani niższego wymiaru pracy.

- Obcinamy kolumny, średnio o cztery dziennie, lecz oczywiście nie ruszamy obligatoryjnych dodatków. Walczymy dalej z podniesioną przyłbicą - zapewnia Chrabota. Jedynym wydaniem „Rzeczpospolitej”, które nie zeszczuplało, jest sobotnio-niedzielny „Plus Minus”, który tak jak poprzednio liczby 40 stron.

Gremi Media nie odpowiedziało natomiast na nasze pytanie, czy zmiany dotyczące warunków zatrudnienia i trybu pracy wprowadzono w redakcji „Parkietu”.

W ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost przychodów o 6 proc. do 107,94 mln zł oraz zysku netto z 6,43 do 14,4 mln zł. W sprawozdaniu finansowym jako najbardziej narażony na skutki koronawirusa obszar swojej działalności wymieniła organizację szkoleń i konferencji. Według badania ZKDP w lutym br. średnia sprzedaż ogółem „Rzeczpospolitej” wynosiła 39 385 egz. (4,3 proc. mniej niż rok wcześniej), a „Parkietu” - 3 809 (2,9 proc. mniej).

Obniżki i zwolnienia w prasie, internecie i radiu

Pod koniec zeszłego tygodnia Burda Media Polska zwolniła mailowo ok. 50 osób, m.in. kilka osób z biura reklamy, projektów specjalnych, badań focusowych, fotoedytorów oraz parę osób z redakcji "Gali", "Elle" i "Glamour". Ponadto w firmie planowane jest obniżenie wynagrodzeń pozostałych pracowników.

W połowie kwietnia porozumienie w sprawie obniżek pensji i ochrony miejsc pracy podpisał ze związkowcami zarząd Polska Press Grupy. Pod koniec zeszłego tygodnia szefostwo firmy wycofało się z tych ustaleń. Zdecydowało, że część pracowników będzie miała obniżone pensje o 20 procent, część szefostwo skieruje na tzw. przestój ekonomiczny objęty 50-procentową obniżką pensji.

Wydawnictwo Bauer w tym tygodniu zdecydowało o obniżce pensji dla współpracowników "Chwili dla Ciebie". Prezes firmy Tomasz Namysł w zeszłym tygodniu zapewnił pracowników, że nie są planowane żadne zwolnienia.

Agora uzgodniła ze związkiem zawodowym warunki obniżki wynagrodzeń i czasu pracy o 20 proc. dla większości pracowników przez pół roku. Firma oszczędzi na tym ok. 25 mln zł. Ponadto ustaliła program dobrowolnych odejść z jej spółki zależnej Goldenline, z którą pożegnało się właśnie 26 osób, prawie 80 proc. zatrudnionych.

W środę Edipresse Polska poinformowało, że rozwiązało umowy z 31 osobami, a z początkiem maja obniży pracownikom i współpracownikom wynagrodzenia i czas pracy o 20 proc. na okres od 6 do 8 miesięcy.

Spółki ZPR Media (zajmuje się produkcją tv) i Time (wydawca „Super Expressu” i broker reklamy radiowej) porozumiały się z pracownikami co do obniżki wynagrodzeń i wymiaru pracy o maksymalnie 20 proc. przez pół roku. Firmy chcą skorzystać ze wsparcia w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Ich kierownictwa będą natomiast zarabiać o 20-40 proc. mniej do końca br.

Wirtualna Polska zredukowała zatrudnienie w niektórych spółkach ze swojego pionu pozamediowego. Z końcem marca zwolniła kilkadziesiąt osób firmy Wakacje.pl zajmującej się sprzedażą wycieczek zagranicznych. - Wakacje.pl ograniczają koszty, tak aby lepiej przygotować się do kolejnego sezonu - tłumaczył Micha Siegieda, dyrektor WP ds. komunikacji i PR. Ponadto w należącej do Wirtualnej Polski spółce Nocowanie.pl, zajmującej się turystyką krajową, pożegnano się z ok. 10 pracownikami.

W zeszłym tygodniu zarząd Eurozetu zaczął rozmowy z przedstawicielami pracowników dotyczące obniżenia wszystkim pensji o 20 proc. na pięć miesięcy.

Natomiast prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska w mailu zapewniła pracowników firmy, że mimo pandemii i recesji gospodarczej nie planuje zwolnień ani obniżki wynagrodzeń.

Dołącz do dyskusji: „Rzeczpospolita” bez zwolnień i obniżek pensji, a z mniejszą objętością. „Walczymy z podniesioną przyłbicą”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nikus
Po co w ogóle wychodzi Rzepa?
odpowiedź
User
XYZ
Ten wydawca ma sporo za uszami, ale szacun za taką postawę. Konkurencja powinna brać przykład.
odpowiedź
User
do XYZ
nie daj się zwieźć, zespół jest po prostu bardzo mały, a pensje niskie, juz nie ma co ciąć. Reszta to współpracownicy.
odpowiedź