SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Rzeczpospolita” musi sprostować informacje na temat Cezarego Gmyza. „To jest wygrana z Grzegorzem Hajdarowiczem”

Dziennikarz Cezary Gmyz wygrał z wydawcą dziennika „Rzeczpospolita” (Gremi Media Communication) przez Sądem Apelacyjnym w Warszawie. Gazeta musi sprostować nieprawdziwe informacje o zawarte w oświadczeniu rady nadzorczej wydawcy z 2012 roku.

Cezary Gmyz Article

Spór między Cezarym Gmyzem a wydawcą dziennika miał związek z jego tekstem „Trotyl we wraku tupolewa”, który „Rzeczpospolita” opublikowała pod koniec października 2012 roku. Artykuł wywołał kontrowersje, a po jego publikacji dziennikarz został zwolniony z redakcji (więcej na ten temat).

Rada nadzorcza spółki wydała wówczas oświadczenie, w którym podano, że Gmyz „zobowiązał się do dnia 5 listopada 2012 roku do godz. 14.00 przedstawić władzom spółki Presspublica (poprzednia nazwa Gremi Media) bądź też władzom redakcji „Rzeczpospolitej” dokumenty, nagrania i wszelkie materiały, na podstawie których napisał artykuł „Trotyl na wraku tupolewa””. Oświadczenie znalazło się na łamach „Rz” w formie ogłoszenia płatnego.

Cezary Gmyz wysłał do redakcji dziennika sprostowanie, w którym napisał, że podane w oświadczeniu rady nadzorczej stwierdzenia nie są prawdziwe. „Rzeczpospolita” publikacji jego tekstu odmówiła, więc dziennikarz wystąpił z pozwem przeciw jej redaktorowi naczelnemu Bogusławowi Chrabocie.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

W marcu 2013 roku Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał Gmyzowi rację, ale naczelny „Rzeczpospolitej” odwołał się od wyroku. Warszawski sąd apelacyjny zmienił decyzję sądu poprzedniej instancji w sierpniu 2013 roku, a w uzasadnieniu wskazał, że sprostowanie dotyczyć może tylko publikacji pochodzących od redakcji. Redaktor naczelny nie musi zatem publikować sprostowań dotyczących materiałów, które nie pochodzą od redakcji.

Ponieważ wyrok jest prawomocny, Gmyz skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który uwzględnił kasację, a sprawa trafiła do ponownego rozpatrzenia. W czwartek Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł na korzyść dziennikarza. „Rzeczpospolita” ma opublikować sprostowanie informacji podanych w oświadczeniu rady nadzorczej wydawcy. - To jest wygrana z Grzegorzem Hajdarowiczem, to on całą sprawą dyrygował - powiedział w TV Republika Cezary Gmyz, komentując decyzję sądu.

Z danych ZKDP wynika, że w czerwcu br. sprzedaż ogółem „Rzeczpospolitej” wyniosła 55 902 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Rzeczpospolita” musi sprostować informacje na temat Cezarego Gmyza. „To jest wygrana z Grzegorzem Hajdarowiczem”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
plusk
Po wygranej w sądzie Trotyl wybuchł z radości.
15 18
odpowiedź
User
nono
Sprawa z października 2012. Polskie sądy działają błyskawicznie!
20 13
odpowiedź
User
nineczka
No i co z tego? Pan redaktor jest niesympatyczny, niewiarygodny i źle mu z oczu patrzy. Nie zmieni tego nawet Sąd Najwyższy. Taka jest moja opinia.
14 27
odpowiedź
User
do nineczka
twoja opinia czy zarządu wydawcy Rzeczpospolitej?
15 11
odpowiedź
User
jeremi
Jaka kuźwa wygrana... Wolałby, żeby wydawca oświadczył, że ich dziennikarz jest kłamcą a tekst o trotylu wyssał z pałki Antka?
9 13
odpowiedź