SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sąd: Facebook nie może blokować kont i postów Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

Sąd Okręgowy w Warszawie tymczasowo zakazał Facebookowi usuwania stron, kont i grup prowadzonych na Facebooku i Instagramie przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki (SIN), a także blokowania jej pojedynczych postów. To konsekwencja pozwu złożonego przez organizację przeciwko amerykańskiej firmie. Facebook został ponadto zobowiązany w ramach zabezpieczenia powództwa do zachowania usuniętych w 2018 i 2019 r. kont, stron i grup, tak aby w razie wygrania procesu przez SIN mogły one zostać przywrócone wraz z całą opublikowaną na nich treścią oraz komentarzami innych użytkowników.

Społeczna Inicjatywa Narkopolityki (SIN) to działająca od 10 lat organizacja która prowadzi w Polsce edukację antynarkotykową przestrzegając przed szkodliwym działaniem substancji psychoaktywnych i pomagając osobom, które z nich korzystają.

W maju br. SIN złożyła przeciwko Facebookowi pozew o ochronę dóbr osobistych, w którym zarzuca amerykańskiej firmie niesłuszne ograniczenie wolności słowa. Zwraca też uwagę, że ucierpiała jej reputacja i poczucie pewności i bezpieczeństwa działania. SIN domaga się przywrócenia przez Facebook usuniętych kont i stron oraz publicznych przeprosin. Sprawa toczy się przed Sądem Okręgowym w Warszawie. To pierwsza tego typu sprawa przed polskim sądem dotycząca funkcjonowania Facebooka w naszym kraju.

Sąd: SIN ma powrócić na Facebooka

Teraz, jak poinformowała Fundacja Panoptykon sąd wydał postanowienie,  w którym tymczasowo zakazał Facebookowi usuwania stron, kont i grup prowadzonych na Facebooku i Instagramie przez SIN, a także blokowania pojedynczych postów organizacji.

Facebook został ponadto zobowiązany w ramach zabezpieczenia powództwa do zachowania usuniętych w 2018 i 2019 r. kont, stron i grup, tak aby w razie wygrania procesu przez SIN mogły one zostać przywrócone wraz z całą opublikowaną na nich treścią, komentarzami innych użytkowników, a także osobami je obserwującymi i polubieniami.

Sąd jednocześnie nie uwzględnił żądania, aby już teraz przywrócić usunięte strony, konta i grupy na czas trwania postępowania. Argumentował, że byłby to zbyt daleko idący środek i w praktyce prowadziłby do zrealizowania podstawowego roszczenia, którego SIN domaga się w pozwie.

- Uwzględniając w większości wniosek o zabezpieczenie powództwa sąd uznał, że SIN uprawdopodobnił swoje roszczenia – wyjaśnia w komunikacie Dorota Głowacka, prawnik z Fundacji Panoptykon. - Choć to dopiero początek procesu i przed nami jeszcze długa droga, to zrobiliśmy pierwszy ważny krok w walce z arbitralnym i nieprzejrzystym usuwaniem treści użytkowników z portali społecznościowych.

Jerzy Afanasjew z SIN  informuje, że w czerwcu br. z Instagrama znów zostały usunięte opublikowane przez organizację edukacyjne wpisy, w których ostrzegano m.in. przed poważnymi zagrożeniami związanymi z przyjmowaniem niektórych substancji w upały.

- Dostaliśmy też ostrzeżenie, że „ponowne naruszenie zasad społeczności może spowodować usuniecie całego konta” – zaznacza Jerzy Afanasjew.  - Teraz będziemy mogli odetchnąć i prowadzić naszą działalność w mediach społecznościowych bez obawy, że w każdej chwili możemy zostać znów zablokowani.

Wydając decyzję sąd uznał się też za właściwy do rozpoznania tej sprawy w Polsce na podstawie obowiązującego u nas prawa.

- To dobra wiadomość dla polskich użytkowników. W tego rodzaju sprawach – przeciwko globalnym firmom internetowym – możliwość dochodzenia swoich praw w Polsce to warunek realnego dostępu do sądu. Gdybyśmy mogli pozywać Facebooka wyłącznie za granicą, możliwość ochrony naszych praw w praktyce miałaby jedynie teoretyczny charakter, m.in. ze względu na koszty, barierę językową czy nieznany system prawny – podkreśla Dorota Głowacka.

Obecne postanowienie sądu nie jest ostateczne – po jego doręczeniu Facebook Ireland będzie mógł zaskarżyć je do sądu apelacyjnego. Decyzja została podjęta wyłącznie w oparciu o stanowisko zaprezentowane przez SIN, bez udziału drugiej strony. Ma ona charakter tymczasowy i nie przesądza o ostatecznym wyniku całego procesu – główne postępowanie w sprawie dopiero się rozpocznie.

Dołącz do dyskusji: Sąd: Facebook nie może blokować kont i postów Społecznej Inicjatywy Narkopolityki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sara
f@c3book za dużo sobie pozwala i nie panuje nad tym co robi... na kilkanaście blokad moich postów jako niby naruszające zasady po wniosku o weryfikację wszystkie odblokował
odpowiedź
User
AS
To glupia sztuczna inteligencja usuwa tresci, w wielu wypadkach specjalnie. Administratorzy wprowadzaja w jej skrypty wszystko co sie da, aby pozbyc sie recznej roboty.
odpowiedź