SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd w Mińsku: Biełsat nie może używać swojego logo

Sąd Najwyższy w Mińsku uznał kanał Biełsat winnym kradzieży znaku towarowego firmy BELSATplius należącej do białoruskiego biznesmena Andreja Bieliakowa. Sędziowie domagają się, by stacja przestała używać swój logotyp na terenie Białorusi.

Article

Sąd Najwyższy w ten sposób zmienił swój pierwszy wyrok wydany 27 stycznia br., uznający żądania Bieliakowa za bezzasadne. Sędziowie orzekli wtedy, że znak towarowy Biełsat TV nie jest używany na terytorium Białorusi, ponieważ telewizja swój program transmituje z zagranicy, zaś na terytorium Białorusi nie funkcjonuje jako osoba prawna i nie ma swojego przedstawicielstwa. Rewizja procesu została dokonana na wniosek jednego z sędziów Sądu Najwyższego.

Tym razem sąd nie wziął pod uwagę argumentów mówiących o tym, że stacja nadaje program z terytorium Polski. Sędziowie stwierdzili, że logotyp Biełsatu jest podobny pod względem brzmienia nazwy do logotypu białoruskiej firmy, a dostępność sygnału telewizyjnego Biełsat na terytorium Białorusi jak i dostęp do strony internetowej stacji belsat.eu narusza interesy firmy BELSATplius.

Zdaniem dyrektor stacji Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, wyegzekwowanie zakazu wykorzystywania logotypu Biełsatu na terytorium Białorusi jest trudno wykonalne. Jest on bowiem zarejestrowany na terytorium Polski i UE, w związku z czym może być wykorzystywany w międzynarodowej sieci internet i w programach nadawanych przez satelitę.

Szefowa kanału uważa, że wyrok wydany kilka dni po wizycie w Polce szefa białoruskiego MSZ Uładzimira Makieja pokazuje jak wątpliwe są wszelkie zapowiedzi odwilży w stosunkach z Białorusią.

- Chciałabym zwrócić uwagę również władzom polskim, że znajdujemy się w strukturach Telewizji Publicznej - instytucji będącej częścią tego państwa, z którym Białoruś podobno polepsza swoje stosunki. Tymczasem została wniesiona rewizja nadzwyczajna wobec korzystnego dla stacji wyroku, wydanego w dwóch instancjach Sądu Najwyższego. Jej inicjatorem był jeden z zastępców przewodniczącego Sądu Najwyższego, znany z prowadzenia procesów politycznych - mówi Romaszewska-Guzy.

Jej zdaniem, jest to dowód, że sprawa znajduje się pod kontrolą białoruskich władz. Dlatego wyrok przeciwko Biełsatowi trzeba rozpatrywać w kontekście rzekomej dobrej woli państwa białoruskiego.

- Takie postępowanie budzi wątpliwości, co do spoistości polityki zagranicznej Białorusi w stosunku do Polski. Nie wiadomo czy decyzje w tej sprawie podejmowane są przez jeden, czy przez kilka ośrodków decyzyjnych. Chciałabym zwrócić na to uwagę polskiemu MSZ i ministrowi Sikorskiemu - dodaje.

W 2003 r. w Mińsku Siarhej Łysenka założył firmę Hightech-Market zajmującą się dostarczaniem urządzeń do odbioru telewizji satelitarnej i kablowej. W maju 2006 roku, gdy już pojawiły się informacje o powstaniu Biełsatu, dotychczasowy właściciel mińskiej firmy przekazał znak towarowy Andrejowi Bieliakowowi. Ten zmienił nazwę firmy na BELSATplius. Według prawa, firma Bieliakowa nie może blokować znaku towarowego, jeśli nie wykorzystuje go w danej dziedzinie (transmisja i produkcja programów telewizyjnych), a BELSATplius takich czynności nie wykonuje.

Nazwa Biełsat (oficjalnie pisana jako BELSAT TV) jest zarejestrowana na terytorium Polski, podobnie jak domena internetowa belsat.eu. Znak towarowy nie podlega więc jurysdykcji białoruskich sądów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sąd w Mińsku: Biełsat nie może używać swojego logo

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pytający
A może Redakcja pokazać jedno i drugie logo byśmy mogli sami wyrobić sobie zdanie nt wyroku?
14 8
odpowiedź
User
sa
zostało naruszone prawo autorskie, chodzi o znak towarowy. Pani Romaszewska nie ma racji
9 8
odpowiedź