SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło minus 34 mln zł w czerwcu

Saldo wpłat do funduszy inwestycyjnych i wypłat było ujemne w czerwcu i wyniosło minus 34 mln zł, podały Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami oraz Analizy Online.

Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło minus 34 mln zł w czerwcu

W sumie od początku roku krajowe fundusze pozyskały 5,8 mld zł nowego kapitału, w porównaniu do minus 1,6 mld zł w analogicznym okresie 2009 roku.

"Ostatnie tygodnie dały inwestorom wiele powodów do zmartwień, co znalazło swoje odzwierciedlenie w czerwcowym odwrocie od funduszy inwestycyjnych. Skończył się bowiem trwający 13 miesięcy nieprzerwany napływ nowego kapitału do funduszy, w którym to pozyskały one +10,66 mld zł nowych środków. Czerwcowe saldo wpłat i wypłat do 354 monitorowanych funduszy1, z uwzględnieniem środków zaangażowanych w konwersję jednostek uczestnictwa, było ujemne i wyniosło -34 mln zł" - podano w raporcie.

W czerwcu wyraźnie zmalała wartość środków wpłaconych do funduszy (+4,9 mld zł), w tym roku niższa sprzedaż miała miejsce w lutym. Jednocześnie na stosunkowo wysokim poziomie utrzymały się odkupienia (-5,0 mld zł), choć były o 2 mld zł niższe niż w miesiąc wcześniej.

W ubiegłym miesiącu klienci nie odwrócili się od funduszy akcyjnych, ale głównie od bezpiecznych i mieszanych. Najwięcej nowego kapitału trafiło właśnie do funduszy akcyjnych, łącznie 69,2 mld zł. Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów cieszyły się standardowe fundusze skupione na naszym rynku, a także fundusze akcji małych i średnich spółek. Od początku roku fundusze akcyjne pozyskały 450 mln zł.

Drugim najpopularniejszym segmentem w czerwcu były fundusze surowcowe, które przyciągnęły 9 mln zł aktywów netto. W czerwcu zakończyła się trwająca 7 miesięcy dominacja funduszy gotówkowych i rynku pieniężnego. Średnia miesięczna sprzedaż przekraczała w tym czasie 0,5 mld zł.

"Mimo iż czerwiec nie był udany dla funduszy gotówkowych, to jednak widać, iż aktywność klientów pozostaje stosunkowo wysoka - zarówno wartość nabyć jak i odkupień osiągnęła poziom 1,16 mld zł, a bilans wyszedł na symbolicznym plusie (+8 mln zł). W całej pierwszej połowie 2010 roku fundusze gotówkowe pozyskały łącznie +3,26 mld zł, czyli najwięcej ze wszystkich grup" - podano także.

Wszystkie grupy segmentu funduszy dłużnych odnotowały w czerwcu przewagę odkupień nad nabyciami. W sumie bilans sprzedaży tego segmentu wyniósł -68 mln zł. Mimo to fundusze te zajęły drugie miejsce pod względem półrocznego napływu nowych środków (+2,57 mld zł).

Po dobrym maju, wysoki odpływ środków w czerwcu odnotowały również fundusze mieszane (-56 mln zł). Klienci wypłacają swoje oszczędności przede wszystkim z funduszy zrównoważonych (-110 mln zł w czerwcu) oraz w mniejszym stopniu z funduszy stabilnego wzrostu (-2,9 mln zł). W 2009 roku bilans sprzedaży wyniósł -940 mln zł, a w pierwszej połowie tego roku -412,5 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Saldo wpłat i umorzeń do TFI wyniosło minus 34 mln zł w czerwcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl