SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Samsung przyznaje, że jego telewizory zbierają dane o użytkownikach

Koncern Samsung oficjalnie ostrzegł użytkowników, że modele jego telewizorów wyposażone w obsługę komend głosowych gromadzą przesyłane na serwery nagrania, które mogą być przekazywane obcym podmiotom. - Kiedy ty oglądasz telewizję, telewizor nie powinien obserwować ciebie - podkreśla Julia Horowitz z Centrum Informacji o Prywatności Konsumenckiej EPIC.

Article

Stanowisko w sprawie zbierania danych o użytkownikach Samsung przekazał w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na firmowej stronie internetowej.

Według wyjaśnień koreańskiego producenta modele jego telewizorów, w których włączona jest obsługa za pomocą komend wydawanych głosem zbierają nagrania i gromadzą je na serwerach, z którymi łączą się odbiorniki po to, by zrealizować polecenie wydane przez użytkownika. Może się też zdarzyć, że telewizor zarejestruje i przekaże dalej prywatne rozmowy osób przebywających w tym samym pomieszczeniu, w którym stoi odbiornik.

Samsung podkreśla, że zgromadzone w ten sposób informacje mogą zostać przekazane zewnętrznym podmiotom w celach marketingowych lub badawczych. Producent zaznacza jednak, że użytkownicy sami zgadzają się na to podczas konfiguracji ustawień telewizora.

- Kiedy ty oglądasz telewizję, telewizor nie powinien obserwować ciebie - podkreśla w rozmowie z serwisem Bloomberg Julia Horowitz z Centrum Informacji o Prywatności Konsumenckiej EPIC. - Wygląda na to, że zarówno konsumenci, jak i sama firma nie wiedzą dokładnie, co w przyszłości stanie się z zebranymi prywatnymi danymi.

Po ogłoszeniu przez Samsunga wspomnianego komunikatu jego akcje na giełdzie w Seulu zanotowały spadek wartości o 1,1 proc. Bloomberg przypomina, że w poprzednich latach inne firmy z sektora technologicznego, między innymi Google, LinkedIn oraz Yahoo były oskarżane przed sądami przez użytkowników za sposób, w jaki zbierają i przechowują prywatne dane.

- We wszystkich naszych telewizorach Smart TV gromadzenie danych lub ich wykorzystywanie jest przeprowadzane w sposób bezpieczny i całkowicie transparentny. Użytkownicy mogą wybrać sposób działania tych mechanizmów, w każdym momencie mogą z nich zrezygnować. Stosujemy najbardziej zaawansowane technologie i praktyki dotyczące bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie danych, w celu zabezpieczenia danych osobowych konsumentów i zapobiegania ich nieautoryzowanemu zbieraniu lub wykorzystywaniu. - podkreśla polski oddział Samsunga w oświadczeniu przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl. - Funkcja rozpoznawania głosu pozwalająca na sterowanie telewizorem za pomocą poleceń głosowych, w którą wyposażone są telewizory Samsung Smart TV, może być aktywowana lub dezaktywowana przez użytkownika. Jeśli konsument zdecyduje się na włączenie funkcji rozpoznawania głosu, urządzenie wychwyci wyłącznie komendy obsługi telewizora oraz wyszukiwane frazy. Użytkownicy mogą łatwo rozpoznać, czy funkcja rozpoznawania głosu jest włączona, jest to sygnalizowane ikoną mikrofonu wyświetloną  na ekranie - opisuje firma.

- Samsung nie sprzedaje danych głosowych osobom trzecim. Jeśli konsument wyrazi zgodę na warunki korzystania z funkcji rozpoznawania głosu, po wydaniu głosowej komendy wyszukiwania dane głosowe będą wysłane w celu interpretacji i przetworzenia do dostawcy usługi wyszukiwania. Po wydaniu takiej komendy dane głosowe zostają przesłane do serwera, który przeprowadza operację wyszukiwania pożądanych treści i przesyła wynik wyszukiwania do telewizora - dodaje koncern.

Dołącz do dyskusji: Samsung przyznaje, że jego telewizory zbierają dane o użytkownikach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr P.
w dobie Google i smartfonów nie powinno nas dziwić, że jesteśmy inwigilowani nawet przez własny telewizor :)
odpowiedź
User
Dr.Radio
To wszystko idzie w złym kierunku i obawiam się na chwilę obecną, że nie ma odwrotu ....
odpowiedź
User
Vanda
To jednak dobrze, że mam Panasonika, o nim nie słyszałam, żeby robili takie akcje...
odpowiedź