SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki zwolnieni. Grzegorz Sajór na czele TAI

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Michał Adamczyk oraz jego zastępcy Samuel Pereira i Marcin Tulicki zostali odwołani przez nowego prezesa TVP. Pracowników poinformowano o mianowaniu nowej dyrekcji TAI.

Fot. screen z TVP InfoFot. screen z TVP Info

W mailu przekazanym pracownikom Telewizji Polskiej w czwartek po południu p.o. dyrektora biura spraw korporacyjnych TVP podkreślił, że po odwołaniu Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki „nie mają prawa do wydawania komukolwiek z pracowników lub współpracowników TVP jakichkolwiek poleceń, niezależnie od podstawy ich zatrudnienia lub współpracy”.

Zwrócił się o „o udzielenie nowemu kierownictwu TAI wszelkiego wsparcia potrzebnego w sprawnej realizacji obowiązków”. Ponadto przypomniał, że „że przygotowywanie treści w czasie, który powinien zostać poświęcony na realizację obowiązków wobec TVP lub z wykorzystaniem infrastruktury TVP i udostępnianie jej mediom konkurencyjnym wobec TVP może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub być podstawą do podjęcia przez TVP kroków dyscyplinarnych i innych działań przewidzianych przepisami prawa”.

W środę Michał Adamczyk, Marcin Tulicki wraz z grupą dziennikarzy „Wiadomości” i TVP Info pojawili się w specjalnym wydaniu tego programu, pokazanym w TV Republika. W czwartek rano na antenie tej stacji Michał Rachoń prowadził swój program „Jedziemy”.

Adamczyk, Pereira i Tulicki apelowali o “kontynuowanie pracy”

Michał Adamczyk oraz jego zastępcy Samuel Pereira i Marcin Tulicki w piśmie przekazanym pracownikom w czwartek stwierdzili, że „wczoraj doszło do bezprawnego zajęcia niektórych pomieszczeń TVP przy ul. Woronicza 17” oraz „bezprawnie przerwano sygnały telewizyjne wychodzące z TAI przy ul. Placu Powstańców Warszawy 7”.

- Na polecenie samozwańczych „nowych władz” TVP zablokowano przepustki wielu pracownikom i współpracownikom Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, uniemożliwiając im wykonywanie obowiązków służbowych - opisali.

- Nie poddajemy się bezprawnym działaniom uzurpatorów, trzymając się litery prawa i kontynuujemy pracę w TAI do czasu rozwiązania problemu, bądź usunięcia skutków bezprawnych działań - zaapelowali Adamczyk, Pereira i Tulicki. Podkreślili, że zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych to RMN, a nie minister kultury i dziedzictwa narodowego powołuje i dymisjonuje członków zarządu Telewizji Polskiej.

Z kolei Paweł Hałasik, kierownik redakcji TVP Info, wysłał osobom z redakcji SMS-a ogłaszającego, że „wracamy do trybu gotowości emisyjnej na Placu”. Poprosił wszystkich pracowników, którzy nie dostali jeszcze z centrali TVP pisma o zwolnieniu ze świadczenia pracy, żeby przyszli do siedziby TAI, zgodnie z grafikiem.

- Jeżeli będą mieli Państwo problemy z wejściem (np. niedziałająca przepustka) przy bramkach dyżury pełnią posłowie, którzy pomogą wejść. Inna ewentualność to telefon do Dyrektora Adamczyka lub Dyrektora Pereiry , którzy są na miejscu. Proszę pamiętać, że nikt nie unieważnił Państwa umów, jesteście cały czas pełnoprawnymi pracownikami / współpracownikami/ kontrahentami TVP i macie prawo dostać się do budynku celem wykonania powierzonej Wam pracy - podkreślił.

Michał Adamczyk w TVP przez ponad 20 lat

Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki do dyrekcji Telewizyjnej Agencji Informacyjnej zostali awansowali wiosną br., po odwołaniu Jarosława Olechowskiego z funkcji szefa TAI. Adamczyk z TVP jest związany od 2001 roku, Przez kilka lat był reporterem i gospodarzem krótszych wydań „Wiadomości”, a do jesieni 2004 roku - także głównego wydania. Przez rok prowadził program reporterski „Na celowniku” w TVP1, przez kilka miesięcy „Teleexpress”, a w latach 2006-2009 był korespondentem TVP w Brukseli. Potem był m.in. gospodarzem serwisów informacyjnych i programu „Godzina po godzinie” w TVP Info, znów prowadził krótsze „Wiadomości” oraz współprowadził „Kawę czy herbatę”.

Od stycznia 2016 roku był jednym z gospodarzy głównego wydania „Wiadomości” i cotygodniowego magazynu „Strefa starcia”. Zniknął z obu na początku września br., po tym jak Onet opisał, że dwie dekady temu został oskarżony o pobicie kochanki, a sąd warunkowo umorzył sprawę (Adamczyk pozwał w tej sprawie wydawcę Onetu i byłą dziennikarkę TVP Info Karolinę Pajączkowską oraz skierował prywatny akt oskarżenia o zniesławienie wobec autora tekstu Mateusza Baczyńskiego).

Gospodarzem głównego wydania „Wiadomości” został w styczniu 2016 roku, na początku prezesury Jacka Kurskiego w TVP. Pod koniec kwietnia br. został powołany na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Zastąpił w tej funkcji Jarosława Olechowskiego.

Pereira i Tulicki przeszli do TVP w 2016 r.

Marcin Tulicki w „Wiadomościach” pracuje od 2016 roku. Przygotowuje do głównego wydania materiały dotyczące przede wszystkim polskiej polityki. Jako wysłannik programu relacjonował m.in. wojnę w Ukrainie, wydarzenia na Bliskim Wschodzie i wybory w USA.

W ostatnich latach przygotował kilka filmów dokumentalnych, m.in. pokazany w grudniu 2021 roku „Holding” o założycielach TVN, „Urban: jestem złym człowiekiem”, „Na granicy”, „Pan z Chobielina” o Radosławie Sikorskim oraz dwa dokumenty o Donaldzie Tusku: wyemitowany premierowo w kwietniu ub.r. „Nasz człowiek w Warszawie” i „Ich człowiek w Brukseli”, którego premierę zaplanowano na piątek 28 kwietnia. Przed przejściem do centrali Telewizji Polskiej Marcin Tulicki pracował w jej katowickim oddziale.

Samuel Pereira z Telewizją Polską jest związany od marca 2016 roku. Początkowo przez ponad rok był zastępcą kierownika redakcji publicystyki w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, razem z Dawidem Wildsteinem odpowiadał za programy publicystyczne w TVP Info. W połowie 2017 roku Pereira został redaktorem naczelnym i kierownikiem redakcji TVP.info. W ostatnich latach był też wydawcą programu „Strefa starcia”.

Jesienią 2020 roku w ramach reorganizacji w TAI Pereira stracił stanowisko redaktora naczelnego TVP.info, został zastępcą kierownika redakcji mediów interaktywnych. W praktyce dalej odpowiadał za portal stacji.Wcześniej był dziennikarzem „Gazety Polskiej Codziennie”, od września 2021 roku pisze felietony do tygodnika „Sieci”.

Nowy program informacyjny TVP

W środę przed południem, zaraz po ogłoszeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowego prezesa i członków rady nadzorczej Telewizji Polskiej, powołani menedżerowie pojawili się w centrali TVP na ul. Woronicza. Równocześnie przerwano emisję TVP Info, wspólnego pasma TVP3 i TVP World. Kulisy tych działań szczegółowo opisaliśmy dzisiaj na portalu Wirtualnemedia.pl.

Przedstawiciele nowych władz spółki nie pojawili się jak na razie w siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy placu Powstańców Warszawy.

Czytaj też: Tomasz Sygut nowym prezesem TVP. “To dziennikarz z krwi i kości, nie będzie płakać”

Nowym dyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został Grzegorz Sajór, a wicedyrektorami Paweł Moskalewicz i Jan Ciszecki. Na razie nie zostali powołani na stałe, tylko pełnią te obowiązki. Telewizyjna Agencja Informacyjna odpowiada za realizację wszystkich treści do TVP Info i pasma wspólnego TVP3, a także „Wiadomości”, „Teleexpressu” i „Panoramy”.

W środę po południu w siedzibie TVP przy Woronicza pojawili się Grzegorz Sajór, Paweł Płuska (został szefem nowego programu informacyjnego, który zastąpi „Wiadomości”) i Marek Czyż (będzie gospodarzem tego programu).

O godz. 19:30 pojawiła się krótka zapowiedź nowego serwisu informacyjnego. - Zamiast propagandowej zupy, chcemy państwu zaproponować czystą wodę. Nie dlatego, że jest szlachetna, ale dlatego, że nie niesie żadnych nachalnych smaków. To się właśnie od teraz zaczyna. Dziś nie będzie "Wiadomości", ale jutro podamy państwu informacyjny program Telewizji Polskiej. Niezawodnie o 19.30 - stwierdził Czyż.

Dołącz do dyskusji: Michał Adamczyk, Samuel Pereira i Marcin Tulicki zwolnieni. Grzegorz Sajór na czele TAI

30 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
Spokojnie, Sakiewicz Was przygarnie
odpowiedź
User
lol
Wypie*dalać.
odpowiedź
User
m.
Ale będzie tłok w Republice.
odpowiedź