SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP apeluje do sądu o cofnięcie zakazu wydawania pisma „W Sieci”

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaapelował do sądu o cofnięcie wydanego na wniosek Gremi Media prewencyjnego zakazu wydawania tygodnika pod nazwą „W Sieci”.

SDP apeluje do sądu o cofnięcie zakazu wydawania pisma „W Sieci”

- Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich apeluje do Sądu Okręgowego w Warszawie o cofnięcie zakazu wydawania tygodnika „W Sieci” pod obecnym tytułem do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd Uważamy, że prewencyjne działania wymiaru sprawiedliwości wobec wydawców, w dodatku dalece nieadekwatne do wątpliwości prawnych, szkodzą debacie publicznej i wolności słowa w Polsce - napisał w oświadczeniu Krzysztof Skowroński, prezes SDP.

Przypomnijmy, że spółka Grzegorza Hajdarowicza Gremi Media (dawniej Presspublica) złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie wniosek o zabezpieczenie powództwa, gdyż twierdzi, iż wydawca "W Sieci" - firma Fratria -  łamie zasady uczciwej konkurencji używając tego tytułu (więcej na ten temat). Gremi prowadzi bowiem serwis internetowy pod nazwą „W sieci Opinii” (wsieciopinii.rp.pl). 

Hajdarowicz poinformował w oświadczeniu, że już 22 listopada 2012 roku wysłał pismo do wydawnictwa Fratria uprzedzając, że wydawanie tygodnika o tytule łudząco podobnym do „W sieci opinii” może naruszyć interesy jego wydawnictwa. Jego zdaniem jest to "zwykła kradzież". Teraz pozew w tej sprawie został skierowany do sądu.

>>> Eksperci o zakazie wydawania „W Sieci: To cenzura

Fratria nie zgadza se z tymi zarzutami i zapewnia, że wprowadzając na rynek tytuł „W Sieci”, dopełniono wszystkich starań. - Zarejestrowaliśmy w sądzie tytuł prasowy, wystąpiliśmy o rejestrację znaku towarowego, jesteśmy też właścicielami domeny internetowej wsieci.pl - podał jej prezes Tomasz Przybek w oświadczeniu. - To wstrzymywanie naszej inicjatywy świadczy o obawach konkurencji, o rozwijający się i rosnący w siłę tygodnik - dodał.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Okręgowego od najbliższego poniedziałku tygodnik kierowany przez Jacka Karnowskiego zmieni nazwę na „Sieci”. Jego wydawca zapowiada też własne kroki prawne w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP apeluje do sądu o cofnięcie zakazu wydawania pisma „W Sieci”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dsf
To już ten dziadek z PZPR nie jest prezesem SPD?
8 12
odpowiedź
User
:P
SDP - Stowarzyszenie Dziennikarzy Pis-owskich. Niepokorni. :)
11 17
odpowiedź
User
Tomasz
Rozsądne argumenty są w sądach rzadko ale czasem słyszane - dlatego takie apele SDP mają sens, może sędzia zastanowi się przez chwilę przed wydaniem wyroku. Bo ten zakaz (usuwający "W" z "W sieci" jest kuriozalny)
12 9
odpowiedź
User
Zatroskany o wolność prasy
A czy SDP broniło NIE, gdy Kurski je kneblował z pomocą sądu i prawników?
10 11
odpowiedź