SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

SDP solidarne z dziennikarzami represjonowanymi na Ukrainie

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich wyraziło solidarność z dziennikarzami, którzy są represjonowani na Ukrainie, a także padli ofiarą napaści ze strony nieznanych sprawców. To reakcja m.in. na brutalne pobicie dziennikarki śledczej Tetiany Czornowił.

SDP solidarne z dziennikarzami represjonowanymi na Ukrainie

- Szczególne nasze oburzenie i protest budzi bestialskie pobicie dziennikarki śledczej i aktywistki Euromajdanu Tetiany Czornowił - napisano w przesłanym do Wirtualnemedia.pl oświadczeniu SDP. Podpisali się pod nim Agnieszka Romaszewska i Piotr Legutko, wiceprezesi organizacji.

Tetiana Czornowił została pobita w nocy z zeszłego wtorku na środę przez nieznanych sprawców. Zaatakowano ją w jednej z miejscowości pod Kijowem, gdy wracała samochodem do domu. Auto, którym kierowała, zostało najpierw kilkakrotnie uderzone przez jadący za nim samochód terenowy, a następnie zepchnięte do przydrożnego rowu. Dwaj mężczyźni, którzy wysiedli z tego auta, wyciągnęli dziennikarkę z jej samochodu, pobili i zostawili na miejscu. W ostatnich dniach na Ukrainie doszło też do kilku innych napaści nieznanych sprawców na osoby związane z organizowaniem antyrządowych manifestacji.

- Wzywamy wszystkich dziennikarzy zarówno zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu, jak i niezrzeszonych do okazywania solidarności ukraińskim kolegom. Potrzebne im jest nasze wsparcie i praktyczna pomoc - czytamy dalej w oświadczeniu SDP.

Stowarzyszenie przypomina, że jego przedstawiciele miesiąc temu maszerowali przez ulice Kijowa wspólnie z przedstawicielami europejskich związków dziennikarskich, by “protestować przeciwko bezkarności sprawców napaści na dziennikarzy w różnych częściach świata, a zwłaszcza b. ZSRS i by upamiętnić dziennikarzy - ofiary zabójstw”.

- Teraz jest czas, by wykazać się dziennikarską solidarnością i aktywnością, zanim dla niektórych z naszych kolegów na Ukrainie będzie za późno - pisze SDP. Wzywa też polskie władze do “wspierania wszelkich działań, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo i ułatwić pracę tym, którzy na Ukrainie starają się zapewnić obywatelom dostęp do informacji i możliwość swobodnego wyrażania opinii”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SDP solidarne z dziennikarzami represjonowanymi na Ukrainie

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
A ja pytam - kiedy SDP wyrazi swoją solidarność z P. Andrzejem Turskim tak podle potraktowanym przez prawicowe portale Karnowskich?
11 52
odpowiedź
User
różowy czubek
do @olo, wyrazi solidarność za wyrzucanie w stanie wojennym dziennikarzy za Solidarność
15 17
odpowiedź
User
rybak z Danzig
Przez nieuwagę zapewne Wam umknęło, że pod tym apelem podpisała się tez jadwiga Chmielowska, skarbnik ZG SDP. W neci epojawiły się informacje, że od miesięcy pobiera zasiłek chorobowy, jednocześni eaktywnie działając polityczni ei publicystycznie. Może to dla Was temat? Taka prawicowa dwulicowość - usta pełne frazesów, a faktycznie chodzi o kasę?
15 33
odpowiedź
User
radiowiec
Krakowskie Sdp bylo proszone o pomoc przez mobbingowanych reporterow jednej z krakowskich stacji radiowych. Palcem nie ruszyli...Zadna z mobbingowanych osob juz w tej redakcji nie pracuje. Dziekujemy Wam dumni obroncy ukrainskich dziennikarzy. Za to robicie wywiady z kuzyneczka czlonka i budujecie jej publicyty. Marcin Wam kazal czy to Wasza inicjatywa?
22 29
odpowiedź
User
radiostacja
Slyszalem o tym. I wstyd,ze facet,ktory grozil dziewczynom zwolnieniem za zgloszenie mobbingu zasiada w jury dziennikarzy malopolskich
22 24
odpowiedź