SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sejm wybrał do nowej RPP Chojnę-Duch i Bratkowskiego

Sejmu wybrał w piątek Elżbietę Chojnę-Duch oraz Andrzeja Bratkowskiego do nowej Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Za Elżbietą Chojna-Duch głosowało 412 posłów, a za Andrzejem Bratkowskim 232 posłów.

Wybrani dziś członkowie Rady rozpoczną kadencję 9 stycznia 2004 roku i zastąpią Jana Czekaja oraz Mirosława Pietrewicza. Trzeci sejmowy członek władzy pieniężnej - prawdopodobnie posłanka PO Anna Zielińska-Głębocka - zostanie wybrany w późniejszym terminie, a swoją kadencję rozpocznie 7 lutego, gdy wygaśnie mandat Stanisława Nieckarza.

Kontrkandydatami osób zgłoszonych przez koalicję PO-PSL byli Krzysztof Jajuga desygnowany przez klub Lewicy oraz Andrzej Kaźmierczak rekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Nie uzyskali oni jednak wymaganej większości głosów.

Wszystkie kandydatury otrzymały w środę pozytywną rekomendację Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Także Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała już senackich kandydatów do RPP. Jej akceptację uzyskali - Jerzy Hausner, Jan Winiecki i Andrzej Rzońca - wskazani przez koalicję PO-PSL oraz Małgorzata Iwanicz-Drozdowska, rekomendowana przez PiS.

Senat wybierze do RPP trzech członków na posiedzeniu rozpoczynającym się 11 stycznia. Kadencja dotychczasowych członków Rady powoływanych przez izbę wyższą parlamentu - Haliny Wasilewskiej-Trenkner, Mariana Nogi i Stanisława Owsiaka - upłynie 23 stycznia 2010 r.

Także w styczniu swoich kandydatów - ich kadencja upływa 18 lutego - ma wskazać prezydent. Lech Kaczyński nie zdradza na razie nazwisk swoich faworytów, ale praktycznie pewne jest, że wskaże on swojego doradcę Adama Glapińskiego oraz Wojciech Roszkowski. Trzecim członkiem Rady może zostać Zyta Gilowska lub odrzucony dziś przez Sejm Andrzej Kaźmierczak. Zastąpią oni nominowanych przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Dariusza Filara, Andrzeja Sławińskiego oraz Andrzeja Wojtynę.

RPP składa się z dziewięciu członków, desygnowanych po trzech przez Sejm, Senat i Prezydenta. Pod przewodnictwem prezesa NBP Sławomira Skrzypka (do stycznia 2014 r.) przez kolejne sześć lat będą decydować o polskiej polityce pieniężnej i prawdopodobnie zdecydują o wstąpieniu przez Polskę do strefy euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sejm wybrał do nowej RPP Chojnę-Duch i Bratkowskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl