SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wiemy, kiedy Senat zajmie się nowelizacją prawa autorskiego. Rada Polskich Mediów apeluje

Wtorkowy poranek przyniósł kolejne informacje na temat posiedzenia senackiej komisji kultury, która będzie debatować na przegłosowaną w Sejmie nowelą prawa autorskiego. Zgodnie z ostatnimi medialnymi doniesieniami senatorowie nie zbiorą się 9 lipca. Nowa data do 11 lipca, już po spotkaniu Donalda Tuska z wydawcami. 

Senat (fot. Piotr Nowak/PAP)Senat (fot. Piotr Nowak/PAP)

Jeszcze w poniedziałek popołudniu wydawało się pewne, że senacka komisja kultury zbierze się 9 lipca. Nawet politycy Lewicy debatujący tego dnia z wydawcami na temat wniesienia poprawek do planowanych przepisów mówili o wtorkowym posiedzeniu. W międzyczasie doszło jednak do ważnego zwrotu akcji. Jak przekazał portal Money.pl, senatorowie zdecydowali się poczekać z debatą na wynik wcześniejszego spotkania premiera Donalda Tuska i marszałkini Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z organizatorami niedawnego protestu mediów.

Senat w czwartek zajmie się nowelizacją prawa autorskiego

Do rozmowy przedstawicieli obozu rządzącego ze środowiskiem wydawców dojdzie w środę popołudniu, dlatego decydowanie o projekcie nowelizacji już dzisiaj byłoby mocno nielogiczne. Z drugiej strony, zbytnie odkładanie sprawy też było wykluczone - ze względu na groźbę kar od Unii Europejskiej w związku z brakiem wdrożenia dyrektywy DSM oraz naciski środowiska artystycznego, któremu zależy na szybkim wprowadzeniu przepisów dotyczących tantiem z internetu. Stąd też nie dziwi wybrany ostatecznie termin.

Jak informuje PAP w nowej depeszy, senacka komisja kultury nowelą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zajmie się w czwartek 11 lipca o 8:30. Swoje poprawki przed zgromadzeniem przedłoży po raz kolejny Lewica. Według informacji portalu Money.pl zmiany w obecnym projekcie ma też szykować Platforma Obywatelska. Bardzo prawdopodobne jednak, że wiele może zależeć od końcowych efektów rozmowy premiera i marszałkini Senatu z przedstawicielami mediów - jej początek wyznaczono na 13:00 w centrum “Dialog”. 

Rada Polskich Mediów apeluje do polityków

Środowisko dziennikarskie nie ustaje w swoich próbach przekonania senatorów do pozytywnego rozpatrzenia poprawek mających na celu zabezpieczenie interesów wydawców w negocjacjach z gigantami cyfrowymi jak Google czy Meta. Apel w sprawie ustawy o prawie autorskim w świecie cyfrowym 8 lipca opublikowała Rada Polskich Mediów.

- Jako kierujący mediami redaktorki i redaktorzy zebrani w Radzie Polskich Mediów apelujemy do senatorek i senatorów RP o przyjęcie takich poprawek do ustawy o prawie autorskim, które pozwolą na partnerskie rozmowy z koncernami technologicznymi o sprawiedliwym podziale zysków wynikających z pracy naszych dziennikarek i dziennikarzy. W tej chwili koncerny te, wykorzystując swą faktycznie monopolistyczną pozycję, bez ograniczeń i praktycznie za darmo lub za niewielkie, wskazane przez siebie kwoty wykorzystują nasze artykuły oraz materiały wideo i audio do budowania nowych usług, np. w obszarze sztucznej inteligencji, wyszukiwarek i mediów społecznościowych - czytamy w oświadczeniu RPM.

Członkowie rady zaznaczają, że bez pomocy Sejmu i Senatu RP “media zaczną znikać, a wraz z tym zacznie umierać demokracja” Ich zdaniem ten czarny scenariusz rozegrał się już w innych krajach, a Polska może być następna. Pytanie, czy senatorowie i przedstawiciele rządu podzielają ten pogląd, pozostaje otwarte. Co ważne, na senatorów stara się wpłynąć także Google Polska. W otwartym liście do osób zasiadających w wyższej izbie parlamentu wskazano na możliwe zagrożenia związane ze zbyt szybkim przyjęciem nowego prawa autorskiego.

- Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych, jak to wydarzyło się m. in. w Czechach, gdzie w wyniku implementacji wykraczającej poza ramy prawne Dyrektywy, byliśmy zmuszeni usunąć krótkie fragmenty treści wydawców z wyników wyszukiwania i zamknąć już funkcjonujące programy licencyjne. Stracili na tym wszyscy - zaznaczyła dyrektorka ds. polityki publicznej Google'a na Europę Środkowo-Wschodnią Marta Poślad.

Dołącz do dyskusji: Wiemy, kiedy Senat zajmie się nowelizacją prawa autorskiego. Rada Polskich Mediów apeluje

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
uśmiechnięta POlska 😁
Wolne media uśmiechać się 😁
odpowiedź
User
Hehe
Hop hop uśmiechamy się pseudo-dziennikarze, rudy po raz kolejny nas wydymał, ale ważne że PiS nie rządzi hop hop
odpowiedź
User
Oto jest pytanie
Czy Repropol nie jest w stanie reprezentować wydawców skoro jako jedyna grupa domagają się, żeby ich interesów pilnowało państwo? Za pieniądze podatników.
odpowiedź