SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Przegląd seriali inspirowanych prozą Remigiusza Mroza

Na Netfliksie jest już dostępny nowy polski serial „Forst” inspirowany powieściami Remigiusza Mroza zatytułowanymi „Ekspozycja” i „Przewieszenie”. Detektyw Wiktor Forst prowadzi swoje pierwsze śledztwo w Zakopanem, a my poznajemy jego uniwersum i ludzi w otoczeniu głównego bohatera. Wciąż nie wiadomo, czy powstanie drugi sezon „Forsta”, ale dobre wyniki oglądalności sugerują, że to kwestia czasu. Widzom, którzy mają za sobą seans z „Forstem” proponujemy inne seriale inspirowane prozą autora popularnych kryminałów.

„Chyłka”, Player i TVN „Chyłka”, Player i TVN

1. „Chyłka” - (2018-2022), Player, 32 odcinki, 5 sezonów  
Serial emitowany był także w telewizji TVN (2019-2023). Oparty jest na powieściach Remigiusza Mroza poświęconych prawniczce Joannie Chyłce.

Joanna Chyłka (w tej roli Magdalena Cielecka) jest zdolna, bezkompromisowa, odważna i niepokorna. W prawniczym świecie pełnym mężczyzn w niczym im nie ustępuje. Gdy trzyletnia Nikola Szlezyngier znika bez śladu, a policja nie znajduje dowodów wskazujących na porwanie, głównymi podejrzanymi stają się rodzice dziecka. To właśnie Chyłka i jej nowy aplikant Kordian Oryński podejmują się obrony małżeństwa. Wszystkie poszlaki wskazują jednak na winę Szlezyngierów. Czy prawnicy zdołają wspólnie doprowadzić sprawę do szczęśliwego finału? – tak Player promował pierwszy sezon serialu.

Oprócz Magdaleny Cieleckiej w obsadzie serialu znaleźli się m.in. Filip Pławiak, Katarzyna Warnke, Olga Bołądź, Michał Żurawski, Szymon Bobrowski, Jacek Koman, Jerzy Schejbal, Mirosław Baka, Artur Żmijewski, Piotr Głowacki, Piotr Stramowski, Mirosław Haniszewski, Piotr Żurawski oraz Jakub Gierszał.

Pierwszy sezon serialu nosił tytuł „Chyłka. Zaginięcie”, drugi „Chyłka. Kasacja”, trzeci „Chyłka. Rewizja”, czwarty zatytułowany był „Chyłka. Inwigilacja”, piąty „Chyłka. Oskarżenie”. Piąty sezon był finałową odsłoną historii.

2. „Behawiorysta” – (2022), Player, TVN, 8 odcinków, 1 sezon; drugi sezon w realizacji 

Serial inspirowany jest powieścią Remigiusza Mroza pod tym samym tytułem.

  
Głównym bohaterem serialu „Behawiorysta” jest grany przez Roberta Więckiewicza Gerard Edling - wykładowca, ekspert w dziedzinie kinezyki (nauki zajmującej się badaniem mowy ciała) oraz były prokurator. Mężczyzna zostaje nieoficjalnie poproszony o pomoc w schwytaniu młodego, niebezpiecznego szaleńca - Horsta Zeigera (w tej roli Krystian Pesta), który wziął za zakładników dzieci i wychowawców jednej z miejskich szkół, nie żądając przy tym niczego w zamian.

Wykorzystując potęgę internetu, Horst zaczyna realizować swój misterny plan - organizuje swoiste igrzyska śmierci i zaprasza wszystkich do wirtualnego uczestnictwa w krwawym show. Pod ogromną presją czasu, Edling stara się odkryć motywację porywacza i go przechytrzyć. Skutkiem ich pojedynku jest makabryczne widowisko, transmitowane online do tysięcy widzów.

Obok Roberta Więckiewicza i Krystiana Pesty w „Behawioryście” zagrali m.in. Katarzyna Dąbrowska, Anna Mrozowska, Magdalena Czerwińska, Mirosław Haniszewski, Rafał Zawierucha, Maria Sobocińska, Anna Próchniak i Ewa Kolasińska.

Od strony reżyserskiej nad serialem czuwał Łukasz Palkowski. Kierownikiem produkcji była Agnieszka Knysak-Sandecka. Zdjęcia realizował Marian Prokop. Scenografię przygotowali Aleksandra Kierzkowska i Katarzyna Masztakow, kostiumy - Agnieszka Werner-Szyrle, charakteryzacją zajęła Iwona Kajszczak. Muzykę do serialu skomponował Bartosz Chajdecki.

3. „Wotum nieufności” – (2022), Polsat Box Go, Polsat, 6 odcinków, 1 sezon 

Serial na podstawie powieści pod tym samym tytułem, wydanej przez pisarza w cyklu „W kręgach władzy”. 

 
Serial „Wotum nieufności” opowiada o świecie polityki. Akcja zaczyna się, gdy po rezygnacji prezydenta Polski marszałek Sejmu Daria Seyda (w tej roli Katarzyna Dąbrowska) liczy, że zajmie jego miejsce. Jej głównym przeciwnikiem w walce o urząd staje się Patryk Hauer (zagrał go Antoni Pawlicki), zyskujący na popularności poseł prawicy, dbający o wizerunek w mediach i pozycję w partii.

Hauera we wszystkich poczynaniach zawodowych wspiera żona Milena (Zofia Wichłacz). Podczas prac komisji śledczej Hauer odkrywa polityczny spisek, sięgający najistotniejszych osób w kręgach władzy. Seyda i Hauer są po przeciwnych stronach sceny politycznej, ale połączy ich ten sam cel - odkryć i ujawnić, kto stoi za spiskiem.

W pozostałych rolach występują m.in. Leszek Lichota, Anna Mrozowska, Dorota Kolak, Józef Pawłowski, Olgierd Łukaszewicz i Piotr Głowacki.

- „Wotum nieufności” zawiesza poprzeczkę tak wysoko, że naprawdę nie wiem, czy jakiejkolwiek ekranizacji w przyszłości uda się ją przeskoczyć. Ta produkcja sprawia wręcz monumentalne wrażenie. Właściwie z miejsca mogłaby zostać przeniesiona na ekran nie tyle telewizora, ile kina, bo jest kręcona w sposób absolutnie wyjątkowy. Jest trochę jak ożywione obrazy Beksińskiego – przy okazji premiery serialu mówił Remigiusz Mróz - autor powieści, na podstawie której nakręcono serial.

Recenzję najnowszej ekranizacji powieści Remigiusza Mroza, czyli serialu „Forst” znajdziecie tutaj. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Dołącz do dyskusji: Przegląd seriali inspirowanych prozą Remigiusza Mroza

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
Kiedyś z tego magisterkę zrobię. Na razie mi się nie chce.
3 0
odpowiedź
User
Informator
Książki zdecydowanie lepsze a seriale bardzo zniekształcone, przekombinowane w porównaniu do pierwowzoru.
0 0
odpowiedź
User
Janek
"Forst" -coś okropnego, wytrzymałem trzy odcinki i dosyć !
1 0
odpowiedź