SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W kwietniu 2019 roku rusza pilotaż Fairbnb, etycznej alternatywy dla Airbnb

Projekt Fairbnb stanowiący alternatywę dla modelu działalności serwisów pośredniczących w wynajmowaniu nieruchomości planuje pilotażowy start w kwietniu 2019 roku. Nowa platforma będzie dzielić połowę dochodów z lokalnymi władzami, na początek zacznie działać w Amsterdamie, Bolonii, Wenecji, Walencji i Barcelonie.

Article

Projekt Fairbnb ma być odpowiedzią na dominację serwisów pośredniczących w krótkotrwałym wynajmie nieruchomości, wśród których najpopularniejszą platformą jest Airbnb.

Wokół funkcjonowania takich platform od dawna pojawiają się wątpliwości, szczególnie w wypadku dużych miast. Airbnb i innym serwisom zarzuca się, że zmieniają całe obszary miast w przestrzeń komercyjną przeznaczoną wyłącznie dla turystów, niszczą też lokalne firmy działające na rynku turystycznym.

Już teraz niektóre miasta starają się ograniczyć działalność internetowego wynajmu nieruchomości – w Berlinie nie można wynajmować całych mieszkań, zaś w Amsterdamie i Paryżu można udostępniać lokale turystom tylko przez określoną liczbę dni w roku. Platformy internetowe nie zawsze stosują się jednak do tych przepisów – ostatnio władze miejskie Paryża pozwały Airbnb za złamanie lokalnych reguł wynajmu.

Fairbnb ma być dodatkową odpowiedzią na działalność serwisów pośredniczących w wynajmie nieruchomości, projekt zakłada inny model biznesowy. Według zapowiedzi Fairbnb, który jeszcze przed startem został nazwany etyczną alternatywą dla Airbnb, będzie dzielił się swoimi przychodami z wynajmu z lokalnymi władzami i wspierał społecznie użyteczne projekty wybrane przez społeczność. Fairbnb zapewnia także, że wszystkie finanse i dane dotyczące jego działalności będą w pełni transparentne dla użytkowników i władz miast w których platforma funkcjonuje.

Obecnie Fairbnb jest na etapie zbierania zgłoszeń od osób które chciałyby wynajmować nieruchomości za pośrednictwem tego serwisu. Pilotażowy start projektu został wstępnie zapowiedziany na kwiecień br., na razie obejmie 5 miast -  Amsterdam, Bolonię, Wenecję, Walencję i Barcelonę. Kolejne lokalizacje mają się pojawić w nadchodzących miesiącach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W kwietniu 2019 roku rusza pilotaż Fairbnb, etycznej alternatywy dla Airbnb

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
#neveragainwithairbnb
odpowiedź