SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwisy streamingowe bez nowych oznaczeń KRRiT. „Mieliśmy 2 dni na ich wprowadzenie”

Od 1 maja obowiązuje rozporządzenie KRRiT, które nakłada na serwisy streamingowe konieczność ostrzegania przed treściami, które mogą być niebezpieczne dla nieletnich. Polskie platformy ich nie wprowadziły, bo jak wynika z informacji Wirtualnemedia.pl, miały zbyt mało czasu na to.

Do obecnych w telewizji oznaczeń wiekowych dołączają: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy) i N (narkotyki). Zmiany obejmą serwisy zarejestrowane w Polsce. Są to m.in. TVP GO i TVP VOD, Player (Grupa TVN), Canal+ online i Polsat Box GO. Wspomniane serwisy obok treści VoD (wideo na żądanie) podają najczęściej tylko ikonkę z wiekiem, od którego powinno być dozwolone obejrzenie danej produkcji, czyli 12, 16 i 18.   

Zmiana przepisów na początku majówki

- Oznaczenia zostaną wprowadzone niebawem – informuje Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy platformy Canal+, która posiada serwis Canal+ online z treściami SVoD. W przypadku niektórych platform wprowadzenie dodatkowych oznaczeń może wiązać się z koniecznością aktualizacji aplikacji. Rozporządzenie zaczęło obowiązywać na samym początku długiego weekendu. Należący do Grupy TVN Player nie wprowadził jeszcze symboli P,S,W i N, ale wyświetla przed takimi treściami formułkę z ostrzeżeniem. Trzeba zaznaczyć, że widz ma 18 lat.

Dodatkowych oznaczeń nie muszą wprowadzać serwisy zarejestrowane w innych krajach. Na przykład Netflix, który podlega holenderskim przepisom albo HBO Max, które działa w oparciu o czeskie przepisy. Nie oznacza to, że we wspomnianych serwisach nie ma ostrzeżeń przed treściami, które mogą uderzyć w rozwój niepełnoletnich. Netflix informuje na przykład o „wulgarnym języku” czy „przemocy” w tekstowych ostrzeżeniach. Podobnie postępuje Amazon Prime Video, który również nie jest zarejestrowany w Polsce. Przepisy w wielu krajach są bardziej liberalne niż w Polsce. Na przykład HBO Max oznacza pierwszy sezon serialu „Stewardesa”, gdzie główna bohaterka często spożywa alkohol i są dostępne makabryczne sceny jako dostępny od 13 roku życia.

„Rozporządzenie opublikowano 2 dni przed wejściem w życie”

Kiedy nowe symbole pojawią się w TVP GO i TVP VOD? - Rozporządzenie KRRiT w sprawie kwalifikowania i oznaczania audycji i innych przekazów, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich w poszczególnych kategoriach wiekowych w audiowizualnych usługach medialnych na żądanie, które obowiązuje od 1 maja br. zostało opublikowane 27 kwietnia w Dzienniku Ustaw nr Dz.U.2022.913. A zatem na 2 dni robocze przed jego wejściem w życie. W związku z tym zapewniamy, że prowadzimy intensywne prace nad wdrożeniem zmian wynikających z ww. Rozporządzenia - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Zobacz także: TV Trwam zapłaci za koncesję połowę mniej niż poprzednio

Telewizja Polska zapewnia, że mimo braku nowych symboli rodzice mogą być spokojni. - W usługach na żądanie TVP bezpieczeństwo małoletnich już przed wejściem w życie Rozporządzenia było w znacznym stopniu zabezpieczone, gdyż większość naszych audycji w tej usłudze podlegała oznakowaniu adekwatności wiekowej ze względu na istniejący wcześniej obowiązek podmiotu dostarczającego audiowizualną usługę medialną na żądanie oraz analogiczny obowiązek nadawcy oznaczania audycji  – zgodnie z poprzednimi rozporządzeniami KRRiT odpowiednio z roku 2013 oraz z roku 2005 (tj. z 2014 r.) - dodaje Centrum Informacji TVP.

Dołącz do dyskusji: Serwisy streamingowe bez nowych oznaczeń KRRiT. „Mieliśmy 2 dni na ich wprowadzenie”

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
żułta morda
Staruchy z krritv chcą aby te nowe ikony były wyświetlane przez cały czas trwania filmu?
odpowiedź
User
taka_prawda
Mają platformy nauczkę, że posiadanie koncesji w tym kraju z dykty to proszenie się o ciągłe problemy.

Polecam choćby Czechy!
odpowiedź
User
zima
niech sobie towarzysze Dziennik Telewizyjny oznakują
odpowiedź