SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Shoper zwiększył wpływy o dwie trzecie, 1,4 mln zł więcej zysku EBITDA

Według szacunkowych danych przychody ze sprzedaży grupy Shoper w drugim kwartale br. wzrosły rdr o 64 proc. do 28,8 mln zł, a zysk EBITDA wzrósł o 32 proc. do 8,3 mln zł.

Article

Skorygowana EBITDA grupy kapitałowej Shoper wyniosła w drugim kwartale 2022 roku 8,7 mln zł, wobec 7,3 mln zł w drugim kwartale roku 2021.

Oczekiwania analityków co do przychodów w drugim kwartale 2022 r. znajdowały się przedziale 29-30,2 mln zł. EBITDA była oczekiwana na poziomie 8,4-8,8 mln zł.

W całym pierwszym półroczu 2022 r. grupa wypracowała 55,1 mln zł przychodów (+65 proc. rdr) oraz 15,9 mln zł EBITDA (+26 proc. rdr). Skorygowany wynik EBITDA wyniósł w tym okresie 16,8 mln zł, wobec 14,5 mln zł w pierwszym półroczu roku 2021.

Klienci Shopera sprzedali produkty za 2 mld zł

Wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce, z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label" wyniosła w drugim kwartale roku 2022 1,8 mld zł, czyli wzrosła rdr o 37 proc. W całym pierwszym półroczu wyniosła 3,5 mld zł (wzrost o 38 proc. rdr).

Łączna wartość zamówień złożonych na platformie e-commerce oraz we wszystkich pozostałych kanałach sprzedaży (marketplace, API, porównywarki cenowe itp.), z wyłączeniem sklepów dostarczanych w modelu "private label", wyniosła w drugim kwartale 2 mld zł, co oznacza wzrost o 35 proc., a w pierwszym półroczu 2022 r. 3,8 mld zł, czyli wzrosła o 37 proc. rdr.

Spółka zastrzegła, że prezentowane wielkości mają charakter wstępny i szacunkowy. Publikacja raportu za pierwsze półrocze planowana jest na 22 września 2022 r.

Prezes Shopera: spowolnienia nas nie dotknęło

- Wszystkie nasze kluczowe parametry finansowe uległy znacznej poprawie, rozwijamy się niemal jak w okresie szczytu pandemii, która dla branży e-commerce była łaskawa. Rośniemy bardzo szybko, mimo że nasza baza kosztowa, wynikająca z inwestycji przede wszystkim w rozbudowę zespołu, jest znacząco wyższa - stwierdził na środowej konferencji prasowej Marcin Kuśmierz, prezes Shopera.

Firma wyliczyła, że w zeszłym półroczu wprowadziła dla klientów wiele nowych funkcjonalności, które pozwalają na lepsze zarządzanie procesem sprzedaży przez internet, dają lepsze wsparcie obsługi klienta oraz wspierają prowadzenie kampanii reklamowych. Rozwijała również narzędzia i integracje wspierające sprzedaż wielokanałową oraz międzynarodową.

- Spowolnienie nas nie dotknęło, w niektórych segmentach rynku rozwijamy się szybciej niż nawet w okresie pandemicznym. Patrzymy z optymizmem na drugą połowę roku - podkreślił Kuśmierz.

Shoper jako pierwsza platforma e-commerce w Polsce zyskał również status Alibaba Gold Partner. Inni partnerzy spółki to m.in. Shopee i TikTok.

- Kontynuujemy mocny rozwój oferty sprzedaży wielokanałowej i międzynarodowej, jednocześnie wzmacniając segment usług pay-as-you-grow, które pozwalają rozwijać się naszym klientom według ich potrzeb - dodał Paweł Rybak, CCO w Shoper.

Ponad 30 mln zł na przejęcia

W sierpniu ub.r. Shoper za 17,49 mln zł kupił 100 proc. udziałów spółki Shoplo oferującej platformę e-commerce w modelu SaaS.

Dwa miesiące temu przejął za 15 mln zł 60 proc. udziałów agencji marketingu internetowego Sempire, obsługującej głównie branżę e-commerce. W ramach umowy ma przejąć za trzy lata pozostałe 40 proc., płacąc 15-30 mln zł.

Natomiast we wtorek sfinalizował ogłoszone pod koniec maja przejęcie agencji Selium oferującej wsparcie sprzedaży na globalnych platformach e-commerce’owych. Kwota transakcji to 1,65 mln zł.

Shoper przeceniony na giełdzie

Na warszawskiej giełdzie Shoper jest notowany od lipca ub.r., w ofercie pierwotnej sprzedano jego akcje za 350 mln zł (po 47 zł za sztukę). W listopadzie kurs zbliżył się do 90 zł, po czym nastąpiła duża korekta - w połowie czerwca cena na krótko zmalała poniżej 30 zł.

We wtorek na koniec sesji za akcję spółki płacono 37,85 zł, o 45,1 proc. mniej niż na koniec ub.r.

Dołącz do dyskusji: Shoper zwiększył wpływy o dwie trzecie, 1,4 mln zł więcej zysku EBITDA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl