SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sieci komórkowe na trasach kolejowych - najgorzej w Play

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raport z badania zasięgu i jakości połączeń oraz transmisji danych w sieciach komórkowych pracujących w standardzie GSM 900/1800 i UMTS na głównych trasach przemieszczania się kibiców podczas Euro 2012.

Zasięg sieci

W trakcie analizy wyników zebranych podczas badania sieci komórkowych stwierdzono, że operatorzy sieci komórkowych Era, Orange i Plus dysponują dobrym zasięgiem sieci komórkowej GSM 900/1800. Na wszystkich badanych trasach zdarzają się pojedyncze miejsca, gdzie sieć nie ma zasięgu, o czym mogą świadczyć pojawiające się w trakcie badania wyniki "No services". Jednak ich liczba w trakcie zestawiania około 860 połączeń była na poziomie poniżej 0,5 proc. To świadczy o dobrym pokryciu przez tych trzech operatorów badanych tras.

Jedynie operator sieci komórkowej Play w większości miejsc na badanych trasach nie dysponuje własną infrastrukturą sieci komórkowej GSM 900/1800, co potwierdzają zgromadzone wyniki poziomu sygnału RxLev od stacji bazowych operatora Play. Korzysta on w większości na trasie z sieci komórkowej operatora Plus.

Analizując zasięg sieci UMTS stwierdzono, że wszyscy czterej operatorzy dysponują nim jedynie w miastach i ich okolicach na badanych trasach kolejowych. Pomiędzy miastami poziomy sygnałów są niewystarczające do świadczenia usług zarówno głosowych jak i transmisji danych. Świadczy o tym fakt, że 90 proc. połączeń głosowych wykonywanych podczas badania jakości transmisji danych zostało zrealizowanych w sieci GSM 900/1800.

Jakość połączeń głosowych

Analiza zebranych danych pod kątem skuteczności realizacji połączeń głosowych wykazała, że operatorzy Orange i Plus osiągnęli najlepszy wyniki pod kątem skuteczności nawiązywania połączeń i byli blisko spełnienia zakładanego kryterium jakości niezrealizowanych połączeń poniżej 3 proc. wszystkich wykonanych połączeń. Najmniej zrealizowanych połączeń podczas badania na trasach kolejowych zarejestrowano w sieci operatora Play.

Podczas analizy wyników transmisji głosu stwierdzono, że wszyscy czterej operatorzy świadczą usługi transmisji głosu na podobnym poziomie. Najlepszą jakość transmisji głosu w trakcie badania na trasach kolejowych zanotowano w sieciach operatorów Era i Orange. Nieco słabszy wyniki zarejestrowano w sieciach Plus i Play.

Analiza ilości zrealizowanych połączeń pokazuje, że w sieciach operatorów Orange i Plus nie udało się zrealizować niewiele ponad 4 proc. połączeń, w sieci operatora Era niewiele ponad 6 proc., a w sieci operatora Play - ponad 14 proc.

W sieci Plus nie udało się zestawić około 0,92 proc. połączeń, a 2,77 proc. zostało przerwanych. Trochę gorsza sytuacja jest w przypadku sieci Orange, gdzie do skutku nie doszło około 3,02 proc. zainicjowanych połączeń, a 1,16 proc. połączeń zostało przerwanych. Jeszcze gorsza sytuacja występuje w sieci operatora Era - tu nie udało się zestawić 2,78 proc. połączeń, a 3,12 proc. została przerwana. Najgorsza sytuacja występuje w przypadku operatora Play, w którego sieci zanotowano 7,92 proc. zablokowanych połączeń, a 3,90 proc. zostało przerwanych.

W przypadku wszystkich operatorów zarejestrowano brak obsługi NS - w sieci operatora Orange na poziomie 0,23 proc., w sieciach Era i Plus po 0,35 proc., a w Play 2,30 proc.

Odzwierciedla to również zasięgi jakimi dysponują operatorzy sieci komórkowych. Żaden z operatorów nie spełnił kryterium 3 proc. niezrealizowanych połączeń. Czas dostępu do usługi w sieciach operatorów Era, Plus i Orange wynosił około 6 sekund. Jedynie operator sieci Play potrzebował na rozpoczęcie świadczenia usługi prawie 8 sekund.






Jakość transmisji danych

Pod względem ilości poprawnie wykonanych usług w badaniach transmisji danych na trasach kolejowych najlepiej wypadła sieć operatora Era, w której wykonano najwięcej udanych sesji pomiarowych, zarejestrowano najwięcej udanych połączeń do serwera FTP i serwera poczty. Natomiast najwięcej nieudanych sesji pomiarowych zarejestrowano w sieci operatora Play, ale jeśli już usługa była realizowana to w sieci tego operatora najszybciej były otwierane strony www oraz najszybciej pobierany plik z serwera FTP i pobierana poczta z serwera pocztowego. Z kolei w sieci operatora Orange zanotowano najmniej sesji pomiarowych, najwięcej przerwanych sesji i najdłuższe czasy otwierania stron www.

Najsłabsze wyniki badania jakości transmisji danych zarejestrowano w sieci operatora Play. Pomimo najkrótszych czasów otwierania stron www oraz najwyższych prędkości pobierania poczty i pliku z serwera FTP, skuteczność realizacji usług była na poziomie poniżej 50 proc., co prawdopodobnie było wynikiem złego pokrycia tras kolejowych sygnałem własnej sieci.



Badania wykonano w dniach 10-13 maja w godzinach 8.00-20.00 na trasach: Warszawa-Wrocław, Wrocław-Gdynia, Gdynia-Warszawa oraz Warszawa-Poznań. W badaniu jakości usług w sieciach komórkowych na trasach kolejowych brano pod uwagę trzy najważniejsze wskaźniki: zasięg sieci, jakość połączeń głosowych i jakość transmisji danych.

Dołącz do dyskusji: Sieci komórkowe na trasach kolejowych - najgorzej w Play

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Play to dziadostwo
zasięg słaby
nie wspominając o internetecie, który jesli działa to tylko za pomocą sieci Plus, gdzie promocje cenowe Play nie obowiązuja - żenada!!!
odpowiedź
User
walter2
Plus to najbardziej pokurwiona sieć w Polsce. No i użytkownicy tej sieci są pojebani do szpiku kości
odpowiedź
User
Pete Stahl
Ciekawe zestawienie. Widzę, że wyniki W3 są do siebie zbliżone a P4- 'Najszybciej rozwijająca się sieć w Polsce' wypada przy nich blado. Za rok biorę swojego BlueConnecta i ruszam na Euro:)
odpowiedź