SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Silniejsza współpraca TVP i niemieckiej Deutsche Welle. „Razem zdziałamy więcej”

Telewizja Polska i niemiecka stacja radiowo-telewizyjna Deutsche Welle zacieśniają współpracę. - Wspólnie z najważniejszą polską telewizją jesteśmy w stanie zdziałać więcej - mówi Peter Limbourg, dyrektor generalny Detusche Welle.

Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej - fot. TVP Article

Umowa o współpracy została podpisana w piątek 23 maja br. - Nasza współpraca trwa już od dawna, ale takie ramowe porozumienie pozwoli ją zaktywizować i poszerzyć o nowe tematy i pola działania - podkreśla Juliusz Braun, prezes TVP.

Porozumienie przewiduje m.in. koprodukcje filmowe, wymianę informacji o własnych produkcjach i sposobach organizacji pracy, uczestnictwie w organizowanych przez drugą stronę festiwalach, targach i konkursach, a także być może wspólne szkolenie pracowników. Pada też w niej deklaracja o wymianie własnych programów oraz usług techniczno-produkcyjnych i wspieranie wzajemnych wizyt dziennikarzy i ekip realizacyjnych.

Podczas rozmów poprzedzających podpisanie umowy wstępnie uzgodniono już współpracę dotyczącą wymiany informacji i materiałów o kulturze, którą z polskiej strony koordynować będzie TVP Kultura. Niemiecki nadawca zadeklarował też zainteresowanie  filmami dokumentalnymi TVP oraz jej archiwami.

Umowa przypieczętowuje istniejącą już długoletnią współpracę TVP z Sekcją Polską DW. W koprodukcji z TVP Szczecin od 1999 r. przygotowywany jest m. in. magazyn „Eurosąsiedzi” (do 2010 roku „Między Odrą a Renem”) emitowany obecnie co tydzień przez TVP Regionalną. Najnowszy przykład współpracy to telewizyjno-internetowy projekt TVP2 „Co słychać, sąsiedzie”, powstający we współpracy z Sekcją Polską Deutsche Welle oraz stacją ARD - Mitteldeutscher Rundfunk (więcej na ten temat).

Deutsche Welle jest jedną z dziesięciu stacji ARD - federacji niemieckich nadawców publicznych. Jej ustawowym zadaniem jest przygotowywanie i nadawanie programów telewizyjnych i radiowych dla zagranicy. Kanał finansowany jest z budżetu federalnego, ustawa zapewnia mu niezależność od rządu RFN.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Silniejsza współpraca TVP i niemieckiej Deutsche Welle. „Razem zdziałamy więcej”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bzyk
Prezesie miej honor i odejdz z TVP . Czas już konczyć ....
19 15
odpowiedź
User
Do "bzyk"
Kolego pryncypialny: miej honor i jak tak płomiennie apelujesz, zrób to pod nazwiskiem...
13 17
odpowiedź
User
to
Niech za niemieckie pieniądze TVP zrobi kilkadziesiąt seriali dokumentalnych i fabularnych o niezliczonych bestialstwach jakie Niemcy popełnili w Polsce na Polakach w czasie wojny .To będzie uczciwe .
13 12
odpowiedź
User
44
Panie/Pani "to", litości nie masz. W Polsce zrobiono już na ten temat tysiące fabuł i dokumentów, choć za "czerwone" pieniądze. Kilka pokoleń Polaków było nimi katowanych dzień w dzień przez lata. Pomiłuj! Znam zdecydowanie więcej ciekawych tematów do koprodukcji polsko-niemieckiej. Koprodukcji właśnie, bo ni widzę powodu, żeby DW miała dofinansowywać TVP. Nie lubię, jak Polska lub polska instytucja występuje w roli pełnego pretensji żebraka!
12 11
odpowiedź
User
i jeszcze raz
Znowu "nasze cioty i wuje" dotowane przez rząd NRF????
10 9
odpowiedź