SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słabnie dynamika eksportu i importu

Słabnie dynamika eksportu i importu wynika z danych opublikowanych przez GUS i NBP.

Słabnie dynamika eksportu i importu

„Mimo spowolnienia w niemieckiej gospodarce, utrzymuje się wysoka dynamika eksportu polskich firm na tamtejszy rynek. Nasze przedsiębiorstwa, nawet w trudnych czasach dobrze sobie  tutaj radzą, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość” - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Z danych NBP wynika, że istotnie wyhamowały polskie inwestycje bezpośrednie za granicą, których wartość w lipcu br. wyniosła tylko 3 mln euro, wobec prawie 1 mld euro w czerwcu. Z kolei bezpośrednie inwestycje zagraniczne w naszym kraju były w lipcu ujemne, głównie z powodu wypłat z zysku. W efekcie saldo inwestycji bezpośrednich polskich i zagranicznych było za ostatni rok ujemne, co oznacza, że nasze firmy zainwestowały za granicą więcej, niż zagraniczni inwestorzy w Polsce.  Ciągle słaba skala zagranicznych inwestycji bezpośrednich nie rokuje dobrze. Tym bardziej, że słabnie skłonność polskich przedsiębiorstw do inwestycji. Brak dopływu środków związanych z  bezpośrednimi inwestycjami zagranicznycmi może odbić się więc negatywnie na kondycji gospodarki.” – dodaje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Słabnie dynamika eksportu i importu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl