SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sławiński z RPP: Prawdopodobieństwo obniżek stóp maleje wraz znapływem danych

Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych maleje wraz zpojawianiem się kolejnych danych makroekonomicznych, które sugerująlekkie ożywienie w gospodarce, uważa członek Rady PolitykiPieniężnej (RPP) Andrzej Sławiński. Członek Rady spodziewa się też,że wzrost PKB w II kw. wyniesie ok. 0,5% r/r.

"Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia [obniżki stóp proc. -przyp. ISB] maleje wraz z pojawieniem się kolejnych danych, którepotwierdzają to, że Polska gospodarka przeszła już przez punktzwrotny koniunktury, i zaczyna się nieśmiałe jeszcze wprawdzie, aleożywienie w gospodarce" - powiedział Sławiński w czwartkowymwywiadzie dla Polsat News.

"Drugi czynnik, który zmniejsza prawdopodobieństwo obniżki, tojest to, że do końca roku nie będzie już efektów bazy dowykorzystania" - dodał członek Rady.

W środę RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowympoziomie (3,5% w przypadku stopy referencyjne) z powodu wolnospadającej inflacji (3,6% r/r w lipcu) oraz coraz lepszymi danymi zpolskiej i globalnej gospodarki.

Ekonomiści bankowi uznali, że Rada - choć oficjalnie anikomunikat, ani nikt z jej 10 członków tego nie potwierdza -zdecydowała się na przyjęcie neutralnego nastawienia w politycemonetarnej. Oznacza to więc, że trwającą od blisko roku serięobniżek stóp można uznać za zakończoną, a kolejna decyzja RPP,która zmieni poziom stóp zostanie podjęta już przez nową,ukonstytuowaną na początku 2010 r. Radę. I na pewno będzie to ichpodwyżka, prawdopodobnie w połowie przyszłego roku.

Według Sławińskiego, stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie nakoniec roku ok. 12,0% (wobec 10,8% w lipcu). "A to znacznie niżejniż się tego obawiano" - skomentował.

Odnosząc się do zapowiadanej na piątek publikacji danych o PKBza II kw. przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), członek Radyzadeklarował, że oczekuje pozytywnego wyniku.

"Moim zdaniem, to będzie wielkość podobna do tej, o której mówiwiększość ekonomistów, czyli poziom 0,5%" - powiedziałSławiński.

Zarówno przedstawiciele rządu, jak i banków pozytywnego wyniku,choć niższego niż 0,8% r/r wzrostu (niewyrównanego sezonowo)odnotowanego w I kw. br.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sławiński z RPP: Prawdopodobieństwo obniżek stóp maleje wraz znapływem danych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl