SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sławomir Matczak wygrywa z LeasingTeam, zwolnienie dyscyplinarne bezprawne

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację LeasingTeam od wyroku pierwszej instancji w procesie wytoczonym przez byłego dziennikarza TVP Sławomira Matczaka. Sąd uznał, że odmowa udziału w teście kompetencji nie była rażącym naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych, wobec czego LeasingTeam nie mogła go zwolnić dyscyplinarnie.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. AKPAsiedziba Telewizji Polskiej, fot. AKPA

Spór przed sądem dotyczył przyczyn dyscyplinarnego zwolnienia Matczaka, który został przeniesiony do agencji pracy tymczasowej LeasingTeam z Telewizji Polskiej. W połowie kwietnia ub.r. wręczono mu dyscyplinarkę za odmowę udziału w teście kompetencji pracowniczych, organizowanym przez LeasingTeam.

W marcu br. przed warszawskim sądem pracy zapadł nieprawomocny wyrok - w opinii sądu, odmowa wypełnienia testu nie była rażącym naruszeniem dyscypliny i nie podlegała dyscyplinarnemu zwolnieniu z pracy. Sąd przyznał Matczakowi trzykrotność wynagrodzenia wraz z odsetkami od maja 2015 roku. LeasingTeam złożył apelację od orzeczenia sądu pierwszej instancji.

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację LT i uznał, że odmowa udziału w teście kompetencji była naruszeniem obowiązku pracowniczego, bo Sławomir Matczak nie wykonał polecenia pracodawcy, ale nie było to rażące naruszenie. Nie było więc podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego.

- To ważny dzień dla dziennikarzy, którzy stracili pracę przez manipulację byłych władz TVP, które zdecydowały o przeniesieniu 411 dziennikarzy, montażystów i innych pracowników twórczych do agencji pracy tymczasowej. Mam nadzieje, że odzyskali nadzieję na sprawiedliwość - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Matczak.

LeasingTeam może teraz złożyć do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku.

Sławomir Matczak z TVP współpracował od 1991 roku. Był dziennikarzem „Panoramy” w TVP2, a także wydawcą i szefem redakcji biznesowej w TVP Info. W lipcu 2014 roku wraz blisko 400 pracownikami spółki został przeniesiony do LeasingTeam.

Dołącz do dyskusji: Sławomir Matczak wygrywa z LeasingTeam, zwolnienie dyscyplinarne bezprawne

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obserwator
Dyrektor Sygut nie obronił przed zwolnieniem? A, no tak, przecież wolał grać na telefonie :D
odpowiedź
User
Jarek
A kto z imienia i z nazwiska był wtedy prezesem telewizji ? Jacek Kurski ? chyba nie
odpowiedź
User
redzgred
Obie formacje jednakowo traktują dziennikarzy. To teraz w Polsce najbardziej zależny zawód, zaraz po panienkach na poboczu.
odpowiedź