SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest wyrok ws. wokalisty Bayer Full. Przez lata przywłaszczał sobie cudzy utwór

Piosenkarz disco polo Sławomir Świerzyński. lider zespołu Bayer Full, musi przeprosić autora piosenki "Tawerna Pod Pijaną Zgrają", którą w 1994 roku zamieszczono na kasecie Bayer Full jako utwór fikcyjnego twórcy. Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi Bayer Full nie może rozpowszechniać tej piosenki, a zawierające ją nośniki zespołu muszą zostać zniszczone.

Sławomir Świerżyński, lider Bayer FullArticle

Piosenka "Tawerna pod Pijaną Zgrają", napisana przez Grzegorza Bukałę ponad 40 lat temu, w 1994 roku pojawiła się w wykonaniu Bayer Full na kasecie zespołu "Krajobrazy.Piosenki turystyczne" wydanej przez wytwórnię Blue Star. Jako autora słów i muzyki podano nieistniejącą osobę - B. Marcinkiewicza.

Pięć lat później z identycznym opisem pojawiła się na albumie Sławomira Świerżyńskiego "Biesiada turystyczna".

Grzegorz Bukała o sprawie dowiedział się dopiero trzy lata temu od znajomych z branży muzycznego. Podjął wtedy działania prawne. Natomiast w 2005 roku zarejestrował "Tawernę pod Pijaną Zgrają" w bazie ZAIKS.

W lipcu ub.r. Sąd Okręgowy w Płocku nakazał Sławomirowi Świerzyńskiemu zaprzestanie dalszego naruszania praw autorskich Bukały. Muzyk disco-polo odwołał się od tego orzeczenia.

Wyrok wydany przez Sąd Apelacyjny w Łodzi (jako pierwsza poinformowała o nim "Gazeta Wyborcza") jest prawomocny.

Sławomir Świerzyński skazany za bezprawne korzyści z filmu o Janie Pawle II

To nie pierwszy, raz gdy na lidera  padają oskarżenia o naruszania praw autorskich. Kilka lat temu Świerzyński miał wykorzystywać film o papieżu Janie Pawle II, by nakłonić ludzi do kupna ekskluzywnej kołdry.

Jak do tego doszło? O kulisach sprawy również pisała "Gazeta Wyborcza". W 2005 roku lider Bayer Full zaproponował dystrybutorowi filmowemu Hagi Film współpracę. Świerzyński wówczas miał przygotować dla swojego klienta - spółki Forte Vita, zajmującej się organizacją pokazów pościeli - film promocyjny, tzw. "pocztówkę multimedialną".

W skład "pocztówki multimedialnej" miały wchodzić puzzle, muzyka relaksacyjne oraz film dokumentalny o polskim papieżu - "Jan Paweł II - człowiek, który zmienił świat". Należy podkreślić, że prawa dystrybucyjne do tego dzieła posiadała wspomniana wyżej Hagi Film.

W efekcie światło dzienne ujrzało około 30 tysięcy egzemplarzy "pocztówki multimedialnej". Po jednej sztuce otrzymał każdy uczestnik pokazu ekskluzywnej pościeli. Jak donosili dziennikarze "Wyborczej", wokalista disco-polo otrzymał dokładnie 14 751 złotych zaliczki, jednak nie zostało to skonsultowane z dystrybutorem filmowym. Prezes Hagi Film skierował wówczas sprawę do sądu.
W 2007 roku zapadł wyrok, dotyczący czerpania korzyści majątkowej z cudzej własności. Mimo prób odwołania się od wyroku, Świerzyński musiał zapłacić Hagi Film 14 751 złotych.

Dołącz do dyskusji: Jest wyrok ws. wokalisty Bayer Full. Przez lata przywłaszczał sobie cudzy utwór

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
No to teraz Świerzyński ma majteczki w kropeczki...
odpowiedź
User
Iryk
Dajcie spokój to nie jest Gwiazda TVP tutaj ciągle piszą gwiazda TVP oni nie chcą gwiazdami
odpowiedź
User
ja
kolejny z wyrokami pod parasolem kury
odpowiedź