SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Słuchacze RDC protestują przeciwko dyscyplinarce dla Ewy Wanat

W poniedziałek - po doręczeniu Ewie Wanat dyscyplinarnego zwolnienia - słuchacze RDC zaczęli zbierać podpisy pod petycją do zarządu rozgłośni, w której proszą o przywrócenie jej do pracy. - Pismo trafi do Jolanty Kaczmarek, prezeski zarządu RDC. Mamy nadzieję, że głos słuchaczy zostanie usłyszany - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Karol Górski, dziennikarz „Gazety Jarocińskiej”, pomysłodawca akcji.

Ewa Wanat, fot. Michał Mutor Article

W petycji napisano, że Polskie Radio RDC - dzięki Ewie Wanat - w bardzo krótkim czasie zyskało renomę, o czym świadczyć ma m.in. wzrost słuchalności, a rozgłośnia rzetelnie realizowała swoją misję.

- Uważamy, że tłumaczenia Zarządu RDC w żadnej mierze nie uzasadniają dyscyplinarnego zwolnienia Pani Ewy Wanat i - jak to miało miejsce wcześniej w przypadku Pani Elizy Michalik - są jedynie pretekstem do pozbywania się z radia ludzi o wyrazistych poglądach - czytamy w piśmie. - Dotychczasowa praca Pani Ewy Wanat jednoznacznie pokazuje, że była ona oddana radiu i jego pracownikom. To nie jej działania godziły w dobre imię spółki, ale działania Zarządu RDC szkodzą dobremu imieniu stacji. Uważamy, że jest to niedopuszczalne, zwłaszcza w mediach publicznych, które są finansowane z naszych podatków - napisano w petycji.

Słuchacze domagają się „jak najszybszego przywrócenia do pracy Ewy Wanat” oraz nakłonienia do powrotu pracowników, którzy już odeszli. Chodzi o Mike’a Urbaniaka i Macieja Nowaka, którzy rozstali się z RDC w poniedziałek (więcej na ten temat).

Petycji towarzyszy wydarzenie na Facebooku „Nie zgadzam się na zwolnienie Ewy Wanat z RDC”, w którym pomysłodawca akcji Karol Górski na bieżąco informuje o przebiegu zbierania podpisów, a oburzeni słuchacze komentują dyscyplinarkę dla Wanat. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Karol Górki, o istnieniu RDC dowiedział się w momencie, kiedy redaktor naczelną została Ewa Wanat, a decyzja o napisaniu petycji była całkowicie spontaniczna.

- Pismo trafi do Jolanty Kaczmarek, prezeski zarządu RDC. Mamy nadzieję, że głos słuchaczek i słuchaczy zostanie usłyszany, a decyzja o zwolnieniu Ewy Wanat - zmieniona. Sam fakt, że po zwolnieniu Ewy Wanat odeszli kolejni dziennikarze świadczy dobitnie o tym, że to decyzja zarządu godzi w wizerunek radia, a nie postawa jego byłej już redaktorki naczelnej - wyjaśnia Karol Górski, który jest dziennikarzem w „Gazecie Jarocińskiej”.

- Praca Wanat i jej zespołu przywracała wiarę w media publiczne. To radio realizowało misję, zapraszało do siebie polityków od lewa do prawa, każdemu pozwalając się wypowiedzieć i przedstawić swoje racje. Okazało się, że ambitne audycje spowodowały wzrost słuchalności stacji - podkreśla Górski. - Ale to nie uchroniło Ewy Wanat przed zwolnieniem. Okazuje się bowiem, że można świetnie wykonywać swoją pracę i zostać zwolnionym pod byle pretekstem. To samo miało miejsce w przypadku zwolnionej wcześniej Elizy Michalik, której zarzucano stosowanie żeńskich końcówek. To jakiś absurd! Każdy, komu zależy na mediach publicznych, powinien protestować przeciwko ich niszczeniu. Media publiczne nie powinny być politycznym folwarkiem, po prostu - dodaje.

We wtorek przed północą petycję podpisało blisko 2000 osób. Natomiast protest na Facebooku skupił ponad 3200 użytkowników tego serwisu.

Z danych Radio Track wynika, że w okresie od marca do sierpnia 2015 roku udział RDC w warszawski rynku radiowym wyniósł 1,5 proc.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Słuchacze RDC protestują przeciwko dyscyplinarce dla Ewy Wanat

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Eni
Nie było żadnych głosów popierających zwolnienie dziennikarki za ubliżanie dzieciom Państwa Elbanowskich?
Popieram decyzję przełożonej Ewy Wanat, która pozwala nie utożsamiać RP i RDC z tak skandalicznymi , ujawniającymi pogardę dla innych, na dodatek małoletnich osób, opiniami
17 25
odpowiedź
User
riksza
Swoją drogą takie zwolnienie może tylko przysporzyć korzyści p. Wanat Wg. powiedzonka, nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Prawda ? :-)
14 14
odpowiedź
User
REFERENDUM
Czy jesteś za całkowitym rozwiązaniem KRRiT?
17 10
odpowiedź
User
Marek N
Jest to najlepsza decyzja jaką mógł podjąć zarząd Polskiego Radia, które powinno być niezależne. Pani Ewa Wanat to niestety osoba o skrajnych poglądach, chorobliwie nienawidząca prawicy i kościoła. Ze swoimi poglądami nie kryła się o czym mogą świadczyć nie tylko opinię wyrażone na blogu ale też w różnego rodzaju wywiadach dla prasy jak choćby artykuł w "GW" Czy rzeczywiście taki powinien być dziennikarz MEDIÓW PUBLICZNYCH? Myślec że nie bo dla takich dziennikarzy są media prywatne nie raz opowiadające się za daną opcją a nie publiczne za które płaci całe społeczeństwo. Szef anteny PR powinien zachować swoje poglądy i sympatie polityczne dla siebie a nie narzucać ich swoim pracownikom. Od tak skrajnych poglądów jest przecież "Newsweek" czy "Fakty i Mity".
21 16
odpowiedź
User
Asia
Bardzo dziękuję P. Karolowi Górskiemu za zorganizowanie petycji. Przyglądanie się szybko rosnącej liczbie podpisów koi nerwy :)
16 19
odpowiedź