SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Smog groźny dla najmłodszych

Pyły zawieszone PM2,5 i PM10, stanowiące kluczową grupę czynników wpływających na formowanie się zjawiska smogu, mają negatywny wpływ na zdrowie dzieci - pokazują wyniki pierwszego ogólnopolskiego badania epidemiologicznego zrealizowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, ARC Rynek i Opinia oraz Politechnikę Warszawską.

Article

Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia WHO na świecie około 92 proc. osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Celem badań „Wpływ stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 na występowanie dolegliwości górnych dróg oddechowych u dzieci w wieku 3-12 lat” było sprawdzenie, na ile zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi oddziałuje na zdrowie dzieci, a szczególnie na ich drogi oddechowe.

- Od lat stężenia tych zanieczyszczeń w Polsce utrzymują się na najwyższych poziomach spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, co powoduje nie tylko znaczne narażenie polskiego społeczeństwa na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, ale w szczególności poważne skutki zdrowotne, objawiające się wysoką zachorowalnością i chorobowością z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowego, chorób alergicznych i nowotworowych. Obecna jakość powietrza jest również ważnym czynnikiem zwiększającym przedwczesną umieralność – komentuje dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda, profesor nadzwyczajny Politechniki Warszawskiej, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska w Politechnice Warszawskiej

Uwaga na groźne pyły

Wyniki badania jasno pokazują, że w miejscach z najwyższym stężeniem pyłów PM2,5 i PM10 dzieci częściej kaszlą, kichają, mają katar oraz objawy alergii wziewnej. Co więcej, na tych obszarach liczba dzieci z astmą jest czterokrotnie wyższa niż tam, gdzie zanieczyszczeń jest najmniej.

W miejscowościach o wysokim stężeniu pyłów PM2,5 i PM10 dzieci wykazują objawy infekcji górnych dróg oddechowych częściej, niż w miejscowościach z niskim stężeniem. W takich miejscach 10 proc. więcej dzieci ma katar,  średnio 8,5 proc. więcej dzieci kaszle, a 11 proc. więcej najmłodszych kicha.  

- Fakt oddziaływania zanieczyszczeń powietrza na drogi oddechowe jest znany lekarzom od dawna. Warto podkreślić, że pierwszy raz w Polsce pokazaliśmy, na ile to zjawisko jest istotne dla zdrowia polskich dzieci, nawet w obszarze, zdawałoby się tak mało istotnym jak zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych. Skala tego zjawiska jest znacząca, dlatego warto wiedzieć, na ile w sezonie praca tysięcy polskich lekarzy rodzinnych i pediatrów jest zwielokrotniona wskutek oddychania ich pacjentów zanieczyszczonym powietrzem. Do tego należy uwzględnić koszty leczenia, jakie ponoszą z tego powodu całe rodziny. – komentuje dr hab. n med. Wojciech Feleszko z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W badaniu uwzględniono dwa źródła danych – pierwsze z nich to informacje z ankiet dotyczących samopoczucia dzieci wypełnianych przez rodziców, drugie to informacje z czujników mierzących stężenia pyłów zlokalizowanych w miejscowościach, z których pochodzili respondenci. Próba została dobrana w taki sposób, aby w badaniu uwzględnione były dzieci z miejscowości o różnym stężeniu pyłów. W projekcie wzięło udział 1475 respondentów. Próba w badaniu miała charakter kliniczny. Badanie było prowadzone od listopada 2018 roku do marca 2019 roku, a nad analizą wyników przez kolejne miesiące pracował zespół naukowców, badaczy i analityków.

Partnerami badania byli: samorząd Województwa Mazowieckiego, Philips, Okam Capital, Oknoplast, oraz Airly.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Smog groźny dla najmłodszych

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Edwin
Mogliby zmierzyć wpływ motoryzacji na zdrowie. Czyli nie tylko spaliny, ale hałas, siedzący tryb życia i uzależninie.
1 1
odpowiedź
User
Bożena
Nie bardziej niż pieluchy. Jedna "dwójka" to bomba biologiczna wywalana do śmietnika. Ile dziaciarnia produkuje tego rocznie?
1 0
odpowiedź
User
Gosia
Smog jest groźny nie tylko dla dzieci a dla wszystkich ludzi , nie od dziś wiadomo że kopciuchy nam szkodzą dla tego wprowadzili program czyste powietrze i warto z niego skorzystać, ja polecam TWIN BIO LUXURY Ne od kostrzewy urzytkuje już drugi sezon i sprawdza się 100% paliwo do kotła kupuje na stronie pelleteo przywożą pod sam dom a ceny atrakcyjne
0 0
odpowiedź
User
Matylda
Smog jest generalnie groźny - dla wszystkich. Ja sobie nawet ostatnio kupiłam termometr bezdotykowy z haxe, bo myślałam, że mnie coś bierze, a to był smog. Potwornie się człowiek przez niego czuje.
0 0
odpowiedź
User
baska
Smog niestety może pogłębiać inne alergie, tak jest w przypadku alergii na kurz mojego syna. Na szczęście mamy w domu irobota, który codzienną praca zbiera kurz z podłóg i minimalizuje objawy.
2 0
odpowiedź