SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

SMS-y będą ostrzegać przed zagrożeniami, rusza pilotaż systemu

Od 12 grudnia 2018 roku w Polsce ma wystartować system SMS-owego ostrzegania mieszkańców konkretnych obszarów o nadchodzących zagrożeniach, takich jak gwałtowne burze, wichury czy śnieżyce. W okresie wakacyjnym operatorzy zaangażowani w projekt będą prowadzili pilotażowe próby zapowiedzianego rozwiązania.

fot. Shutterstock.comArticle

System, którego wprowadzenie zaplanowano na grudzień br. to wynik umowy podpisanej pomiędzy największymi operatorami działającymi na naszym rynku a Ministerstwem Cyfryzacji (MC), MSWiA oraz Rządowym Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Planowane rozwiązanie przewiduje wysyłanie SMS-ów ostrzegających przed niebezpieczeństwami (np. gwałtownymi burzami, wichurami czy śnieżycami) do użytkowników komórek znajdujących się na określonym obszarze (np. w konkretnym województwie).

Na wprowadzenie systemu ostrzegania pozwala nowelizacja prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca br. Nakłada ona na operatorów obowiązek niezwłocznego, nieodpłatnego wysłania, na żądanie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez niego obszarze.

W programie biorą udział najwięksi polscy operatorzy komórkowi – Orange, T-Mobile, Plus i Play. Zgodzili się oni na uruchomienie pilotażu. Według komunikatu MC chodzi o to, aby w szczególności w okresie wakacyjnym wypoczywający mogli dostawać ostrzeżenia o ewentualnych zagrożeniach (np. o nagłych zjawiskach pogodowych takich jak intensywne burze czy gwałtowne nawałnice). Dzięki temu informacja o zagrożeniu dotrze do abonentów sieci znajdujących się na obszarze zagrożonego województwa.

- Zależało nam bardzo, by okres wakacyjny, który w Polsce jest najbardziej newralgiczny pod względem gwałtownych zjawisk pogodowych, wykorzystać do testów systemu. To pozwoli nie tylko na zmniejszenie ryzyka związanego np. z nawałnicami, ale także na optymalizację samego systemu - podkreśla Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: SMS-y będą ostrzegać przed zagrożeniami, rusza pilotaż systemu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl