SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Snapchat zwolni 20 proc. pracowników. Rosną straty, akcje staniały o 80 proc.

Właściciel aplikacji społecznościowej Snapchat zacznie zwolnienia obejmujące 20 proc. jego pracowników. - Musimy zmierzyć się z konsekwencjami niższego wzrostu naszych przychodów i przystosować do otoczenia rynkowego - uzasadnił szef spółki Evan Spiegel. W zeszłym półroczu firma prawie podwoiła stratę przy malejącym wzroście wpływów, jej akcje od początku roku potaniały o prawie 80 proc.

Zwolnienia w firmie Snap w pierwszej kolejności obejmą m.in. działy rozwoju produktów i hardware’u. Spółka, zatrudniająca obecnie ponad 6 tys. osób, odmówiła komentarza w tej sprawie.

Natomiast jej szef Evan Spiegel w liście do pracowników potwierdził, że zostaną przeprowadzone zwolnienia. Uzasadnił je potrzebą restrukturyzacji działalności i stojącymi przed spółką wyzwaniami finansowymi. Dodał, że obecny wzrost przychodów firmy o 8 proc. rok do roku jest mocno poniżej oczekiwań.

- Zbudowaliśmy znaczące rezerwy kapitałowe i mocno staraliśmy się uniknąć redukcji w naszym zespole, ograniczając wydatki w innych obszarach. Teraz musimy zmierzyć się z konsekwencjami niższego wzrostu naszych przychodów i przystosować do otoczenia rynkowego - uzasadnił.

W minionym półroczu Snap zwiększył przychody o 24 proc. do 2,17 mld dolarów, przy czym w drugim kwartale wzrost wyniósł już tylko 13 proc. (z 982,1 mln do 1,11 mld dolarów). Spółka nadal notuje ujemne przepływy pieniężne - w zeszłym kwartale było to -147 mln dolarów, wobec -116 mln dolarów rok wcześniej.

Snapchat ma 350 mln użytkowników

Ze Snapchata w minionym kwartale korzystało codziennie 347 mln internautów, o 18 proc. więcej niż rok wcześniej. W Ameryce Północnej i Środkowej liczba użytkowników zwiększyła się tylko o 4 proc. (z 95 do 99 mln), w Europie - z 78 do 86 mln, a w pozostałych częściach świata - ze 120 do 162 mln.

Przy czym średni przychód spółki od użytkownika zmalał o 4 proc. do 3,20 dolara, przede wszystkim wskutek spadku tego wskaźnika poza Amerykami i Europą o 11 proc. do 0,96 dolara. W Ameryce Północnej i Środkowej nastąpił wzrost o 8 proc. do 7,93 dolara, a w Europie - o 2 proc. do 1,98 dolara.

Łączne wpływy w Ameryce Północnej i Środkowej zwiększyły się o 12 proc. do 786 mln dolarów, w Europie - o 12 proc. do 170 mln dolarów, a w pozostałych regionach - o 21 proc. do 155 mln dolarów.

Kwartalne koszty uzyskania przychodów przez Snapa zwiększyły się minimalnie z 437 do 438 mln dolarów. Za to wydatki operacyjne poszybowały w górę o 56 proc. do 665 mln dolarów, z czego koszty badań i rozwoju - ze 167 do 255 mln dolarów, sprzedaży i marketingu - ze 134 do 212 mln dolarów, a koszty ogólne i administracyjne - ze 126 do 199 mln dolarów.


W czwartym kwartale ub.r. Snap pierwszy raz w swojej historii osiągnął zysk netto, ale w br. wrócił do znaczących strat. W zeszłym półroczu skorygowany zysk EBITDA skurczył się ze 115,7 do 71,7 mln dolarów, a w samym drugim kwartale - ze 117,4 do 7,2 mln dolarów.

Natomiast kwartalna strata operacyjna pogłębiła się ze 192,5 do 400,9 mln dolarów, a strata netto - ze 151,7 do 422,1 mln dolarów.

Gorsze wyniki i niepewność zniechęciły inwestorów

W sprawozdaniu finansowym za minione półrocze Snap nie podał swoich prognoz na bieżący kwartał, uzasadniając to niepewnością związaną z otoczeniem rynkowym. Następnego dnia akcje spółki staniały o ponad 25 proc.

Od początku br. kurs Snapa stracił już 78,7 proc., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy - 86,6 proc. We wtorek w handlu posesyjnym, po pojawieniu się informacji o zwolnieniach, malał o ponad 5 proc.

Dołącz do dyskusji: Snapchat zwolni 20 proc. pracowników. Rosną straty, akcje staniały o 80 proc.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
end
sypią sie,ich koniec jest bliski
odpowiedź