SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Sondaż wyborczy: rośnie Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej, spadek Konfederacji

W najnowszym sondażu wyborczym Research Partner czołówka pozostaje bez zmian: liderem jest Zjednoczona Prawica przed Koalicją Obywatelską i Konfederacją. Lekki wzrost notuje Lewica. 

Jarosław Kaczyński / screen z TV TrwamArticle

W dniach 28-31 lipca 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków.

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 34,7 proc. respondentów. To wzrost o 2,7 p. proc. w porównaniu z wcześniejszą falą badania sprzed dwóch tygodni. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z poparciem 27,9 proc. wyborców. Tu także odnotowano lekki wzrost o 1 punkt procentowy.  Na trzecim miejscu wciąż utrzymuje się Konfederacja (Nowa Nadzieja + Ruch Narodowy) z wynikiem 10,9 proc, ze spadkiem z 11 proc. w poprzedniej fali badania.

Wysoka frekwencja wyborcza

Koalicja Polska 2050 z PSL, która może liczyć na zaufanie 9,3 proc. ankietowanych (-0,5 p.proc.) ma już tylko 0,5 p.p. przewagi nad Lewicą, którą poparłoby 8,8 proc. Polaków. Ugrupowanie to zyskało w nowym sondażu 1,3 p.proc. poparcia. Pozostałe ugrupowanie polityczne (Porozumienie, Agrounia, Kukiz 15') nie miałyby swojej reprezentacji w parlamencie.

6,3 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 64,3 proc. (w tym 50 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 14,3 proc. „raczej tak”) .


Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 28-31.07.2023, na ogólnopolskiej próbie 1092 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dołącz do dyskusji: Sondaż wyborczy: rośnie Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej, spadek Konfederacji

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin W.
W przeliczeniu na mandaty:
PiS 183, KO 153, Konfederacja 45, Trzecia Droga 42, Lewica 37
odpowiedź
User
Ron
PiS jest niedoszacowany. Wygra. Będzie rząd z Konfederacją na rok, dwa lata. Potem wybory
odpowiedź
User
***** ***
Października piętnastego pogonimy K a c z y ń s k i e g o.
odpowiedź