SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Spadek sprzedaży muzyki na świecie

Pomimo wzrostu cyfrowych transakcji, ogólna sprzedaż muzyki zanotowała w minionym roku szybszy spadek niż w roku 2006.

Sprzedaż cyfrowej muzyki na całym świecie wzrosła w ubiegłym roku o około 40 procent, do poziomu 2,9 miliarda dolarów - informuje agencja Associated Press, powołując się na dane przedstawione przez organizację International Federation of the Phonographic Industry (IFPI). Z kolei sprzedaż pojedynczych utworów, które są najpopularniejszym cyfrowym formatem muzycznym, zwiększyła się o 53 procent.

To jednak nie wystarczyło do zrekompensowania strat powstałych w wyniku sprzedaży tradycyjnej muzyki i w sumie cały rynek zanotował 10-procentowy spadek. Według IFPI, cyfrowy rynek mógłby się rozwijać dużo szybciej, gdyby nie nielegalne pliki udostępniane w internecie. Na dwadzieścia takich nielicencjonowanych utworów ściąganych z sieci przypada zaledwie jedna legalnie sprzedana piosenka.

Organizacja zaapelowała tutaj do internetowych dostawców, aby wzięli większą odpowiedzialność za nielegalne rozpowszechnianie utworów muzycznych w sieci. Według IFPI, mogliby oni to zrobić poprzez odłączanie dostępu do internetu osobom, które regularnie umieszczają takie pliki w sieci, albo poprzez uniemożliwianie ich pobierania.

Na razie jednak dostawcy internetu niechętnie angażują się w takie działania. Branża muzyczna ma nadzieję, że sytuacja się zmieni po tym jak prezydent Francji Nicolas Sarkozy zapowiedział, że osobom często ściągającym z internetu nielegalne kopie filmów i muzyki, dostęp do sieci będzie blokowany. IFPI chwali również wyrok belgijskiego sądu, który nakazał dostawcy internetu blokowanie nielegalnych sieci wymiany muzyki (firma złożyła apelację od tego wyroku).

Z danych IFPI wynika, że cyfrowa muzyka stanowi obecnie około 15 procent całego muzycznego rynku, w porównaniu do 11 procent w roku 2006.

źródło: AP

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Spadek sprzedaży muzyki na świecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl