SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spam i phishing najgroźniejsze w polskim internecie w 2009 roku

W ubiegłym roku najwięcej zgłoszeń otrzymanych przez CERT Polska dotyczyło spamu i phishing. To drugie zagrożenie występowało szczególnie często w pierwszej połowie roku.

Z dokładnie 1 292 przypadków zagrożenia bezpieczeństwa teleinformatycznego, które odnotowało w 2009 roku CERT Polska, zespół ds. bezpieczeństwa w internecie działający w ramach NASK, jedna trzecia dotyczy spamu. Niewiele rzadziej występowała kradzież tożsamości w formie tzw. phishingu. Zdecydowanie mniej groźne były natomiast złośliwe aplikacje.

W ubiegłym roku CERT Polska najczęściej było informowane o zagrożeniach internetowych przez inne instytucje ds. bezpieczeństwa, w większości automatyczne systemy zgłaszające spam. Z kolei wśród 27 proc. zgłoszeń od firm komercyjnych większość była przesłana przez banki i dotyczyła phishingu. W ponad połowie przypadków nie można było ustalić poszkodowanego, ponieważ informacje o zagrożeniach pochodziły z automatycznych systemów raportujących lub zespołów reagujących w imieniu osób trzecich. Natomiast w prawe co trzeciej sytuacji negatywne skutki ponosiła firma.

W 2009 roku na zasięgu mocno zyskał phishing. Szczególnie często ataki tego typu występowały od stycznia do czerwca.

Natomiast system ARAKIS, zbierający dane m.in. z 60 sond zainstalowanych w różnych instytucjach państwowych oraz sieci NASK, zarejestrował w ubiegłym roku dokładnie 15 341 alarmów, czyli 4 tys. więcej niż rok wcześniej. W większości zgłoszenia dotyczyły wewnętrznych infekcji spowodowanych przez robaki i inne wirusy, ewentualnie ataków ze źródeł zewnętrznych lub przez emaile.

Dołącz do dyskusji: Spam i phishing najgroźniejsze w polskim internecie w 2009 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl