SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Specjaliści o nowym portalu Telewizji Polskiej

Telewizja Polska w zeszłym tygodniu uruchomiła nowy multimedialny portal, który zastąpi dotychczasowe witryny TVP.pl i iTVP.pl. Jak nowy serwis wypadł w ocenie specjalistów z agencji interaktywnych? Komentują przedstawiciele Tribal DDB, ThinkLab, Ideacto, Janmedia Interactive, MRM Worldwide, Digital One.

Specjaliści o nowym portalu Telewizji Polskiej

Portal www.beta.tvp.pl umożliwia obejrzenie ponad 8 tysięcy audycji. Są one pogrupowane w tematycznych serwisach - informacje, publicystyka, sport, dla dzieci, rozrywka, filmoteka, kultura, historia, styl życia, wiedza i religia.

Większość zgromadzonego kontentu można odtworzyć za darmo. Wciąż trzeba jednak płacić za dostęp do większości seriali. Według wstępnego planu opłaty mają zostać zniesione w przeciągu trzech lat.

Nowością na stronach TVP jest serwis o gwiazdach. Początkowo będzie on dotyczył głównie twarzy związanych z publicznym nadawcą. Wkrótce w jego ramach mają ruszyć blogi prowadzone przez znane postaci.

Witryna zawiera także program telewizyjny na dwa tygodnie naprzód i siedem dni wstecz. W serwisie są wyróżnione pozycje, które są, bądź będą dostępne poprzez internet.

Portal będzie rozwijany o nowe treści i funkcjonalności. Najpóźniej na początku przyszłego roku ruszą nowe serwisy TVP Info i TVP Sport, które zostaną włączone w platformę. Nadawca uruchomi także sklep internetowy z wydawnictwami Telewizji Polskiej.

TVP wykonała portal we współpracy z Grzegorzem Niepewnym, freelancerem, który projektował stronę główną oraz agencją interaktywną Komitywa.

tvp

Opinie przedstawicieli agencji interaktywnych dla Wirtualnemedia.pl

mrMichał Rutkowski, dyrektor zarządzający agencji Tribal DDB (Grupa Corporate Profiles DDB)

Decyzji o ujednoliceniu serwisów należało się spodziewać. Lepiej późno niż wcale, to zgodne z trendami światowymi, ale i lokalnymi (vide tvnowska Plejada). Do tej pory potencjalny odbiorca serwisu miał do dyspozycji dwa różne, nie do końca zdefiniowane, archaiczne, zabałaganione byty (ni to rozrywka, ni to informacja, ni to video, ni to program tv). Teraz powinno być przejrzyściej, prościej i bardziej intuicyjnie - a to z punktu widzenia użytkownika internetu najważniejsze.

Nowy serwis ma jeszcze sporo niedociągnięć ale w wersji beta to naturalne. Jest dużo bardziej przejrzysty, prostszy, czytelniejszy, bardziej interaktywny, ma nowocześniejszy design, fajnie ogrywa to co stanowi o tożsamości TVP czyli video (wszędzie odnośniki - zobacz film, zobacz poprzedni odcinek, zobacz zwiastun / przegapiłeś w TV - zobacz w internecie). Widać, że z założenia ma łączyć funkcję promocyjną (dla ramówki TVP) i użytkową (dla samego użytkownika), choć dzisiaj nacisk jest raczej na to pierwsze.

Minusy - cały czas sporo niedociągnięć - ale to przecież wersja beta (literówki, czas trwania filmików po 0 min., trochę za dużo się dzieje na stronie głównej - po lewej automatycznie przeskakujemy z tematu na temat, po prawej okienko z video), nowy serwis wykorzystuje stary, bardzo archaiczny player video (buforowanie, buforowanie), no i na dzisiaj serwis jest przede wszystkim dla oglądaczy zajawek. Brakuje mi fajnej rozrywkowej treści unilkalnej, unikalnego kontentu redakcyjnego, rzeczy, po które użytkownik mógłby chcieć tu wracać, formatów tworzonych specjalnie na potrzeby internetu. Ale może z czasem się i to pojawi.

mkMarek Kasperski, właściciel ThinkLab, projektant interfejsów, specjalista z zakresu usability, autor bloga o projektowaniu UI Design (http://ui.blox.pl/), do niedawna dyrektor działu User Experience w MRM Worldwide

Właśnie mamy do czynienia z premierami dwu stron, dwu różnych stacji telewizyjnych: TVP (w wersji beta) i dopiero co uruchomionym serwisem stacji TVN. Koncepcjom tych stron, jak się można przekonać, odpowiadają dwie różne filozofie - w przypadku nowego serwisu TVN.pl trzonem contentu jest program telewizyjny; w przypadku beta.tv.pl - przedstawienie szerokiej oferty, z podziałem na programy tematyczne oraz sekcje tematyczne (np. Sport, Rozrywka).

Układ nowej odsłony TVP.pl, która - jak rozumiem - docelowo zastąpi trzy serwisy: tvp.pl, itvp.pl oraz tvp.info - jest poprawny i czytelny. Dużo lepszy w pierwszym odbiorze, niż wersje aktualnie utrzymywanych serwisów. Przyjęto tutaj jak widać odwrotny punkt widzenia - szata graficzna strony jest podporządkowana informacjom, a nie jak było do tej pory, mało czytelnemu i psiaśnemu kolażowi zdjęć i kolorów.

Trochę zastanawia przyjęte nazewnictwo i przyjęty podział struktury serwisu. Termin "Katalog" użyty w głównej nawigacji, nic nie mówi na temat zawartości tej sekcji; za to po części "Program TVP" spodziewałbym się raczej, iż otrzymam sekcję z poszczególnymi programami TVP, jak np. TVP 1, TVP 2, TVP Kultura. Zresztą, w ramach konsekwencji, mogłoby to właśnie przyjąć formę menu kaskadowego, użytego przy okazji pierwszej części głównej nawigacji. W ramach struktury, nie wiem też jakie są relacje między poszczególnymi programami, a tematycznością. W końcu, przydałoby się wyróżnić kilka elementów kluczowych dla serwisu, bądź takich, w których można się spodziewać największego audytorium odbiorców - jak np. "Gwiazdy".

Zastanawiam się także nad przewidywanymi przez osoby projektujące serwis, podstawowymi scenariuszami użycia nowego TVP.pl. powód jest dość błahy - nie udało mi się nigdzie zlokalizować sekcji "Archiwum", która zapewne w ramach rozwoju telewizji internetowej, będzie podstawowym działem odwiedzanym w niedalekiej przyszłości przez użytkowników chcących obejrzeć program, jaki dysponuje telewizja, niezależnie od czasu jego emisji.

Są też małe niedopatrzenia w sferze oprogramowania serwisu - np. interfejs odpowiedzialny za włączenie dźwięku klipów wideo, z górnej części prawej kolumny, po przeładowaniu strony znowu się samoistnie wycisza. Ale to raczej drobnostka i łatwa do usunięcia.

Jak już wspomniałem, szata graficzna strony jest oszczędna w swoim wyrazie, dzięki czemu łatwo dostrzegalne są elementy treści podstawowej - zdjęcia i opisy programu. Dobrze zostały elementy wyróżniające typ danego konkretnego programu, czy należy on do sekcji "Sport", czy też "Rozrywka". Brawo także za dbałość linkowania elementów - zarówno kliknięcie w zdjęcie, jak i w hiperłącze tekstowe, prowadzi nas do rozwinięcia odpowiedniej treści.

Na koniec dwie rzeczy, które powodują, iż filozofia przygotowania strony TVN.pl jest mi bliższa od tej z TVP.pl to fakt, że na stronie głównej TVP.pl nie ma bieżącego programu. Zupełnie odwrotnie niż ma to miejsce na TVN.pl. Druga sprawa, że w przypadku części menu serwisu TVN, programy zajawione zostały przez znane użytkownikom logotypy; w serwisie TVP.pl zaś mamy do czynienia z tekstem, co jest mniej ekonomiczne z punktu widzenia zaangażowania użytkowników (obrazy są dużo szybciej przetwarzane w mózgu człowieka, niż treści oparte o słowa).

Ostatecznie: nowa strona TVP.pl jest z pewnością krokiem na przód w stosunku do wcześniejszych swoich wersji. Jest dużo bardziej czytelna, choć wydaje się być mało nowoczesna - z pewnością mniej, a niżeli TVN.pl.

Czy serwis TVP.pl spełni nadzieje swoich projektantów? Z pewnością niebawem się tego dowiemy. Warto obserwować zmiany na stronie, bo zaszyty w kodzie mechanizm śledzenia kliknięć w ramach badań clicktrackingowych, pozwala przypuszczać, że modyfikacje będą miały miejsce.

jkJoanna Kotala z agencji konsultingowej Ideacto (ideacto.pl)

Nowy multimedialny portal Telewizji Polskiej robi dobre pierwsze wrażenie - prosta struktura i brak przeładowania informacji sprawiają że serwis jest czytelny i przejrzysty, natomiast dobrze wkomponowane elementy multimedialne pozwalają nam w końcu odczuć, że jesteśmy na stronie internetowej telewizji.

Serwis powstał jako efekt integracji istniejących portali tvp.pl oraz itvp.pl, dzięki czemu użytkownicy uzyskali bogate i jednorodne źródło zarówno artykułów jak i multimediów. Nowa formuła prezentacji programu telewizyjnego łącząca ramówkę z materiałami on-line staje się istotną konkurencją do innych programów TV oferowanych przez popularne portale internetowe.

Wydaje się, że nowy serwis ma być przede wszystkim dodatkowym kanałem dla "tradycyjnych" widzów - do nich kierowane są funkcje takie jak "Przegapiłeś w telewizji? Zobacz w Internecie!" czy prezentowane zwiastuny filmów. Z drugiej strony wygląda na to, że zapomniano o sporej grupie odbiorców, do której na początku adresowana była telewizja internetowa itvp.pl. Korzystając z nowego "katalogu" trudno jest użytkownikowi zobaczyć wyłącznie listę materiałów dostępnych on-line i skazuje się go na przeglądanie wielu dodatkowych informacji o audycjach często dla niego niedostępnych.

Zaletą nowego portalu w porównaniu do jego poprzedników jest zwiększenie spójności i uproszczenie sposobu prezentacji informacji o audycjach - zrezygnowano z dużej liczby różnorodnych widoków, które sprawiały, że użytkownik czuł się jakby był przenoszony na zupełnie inne serwisy. Umożliwiono również użytkownikom eksplorację bogatych zasobów TVP poprzez wprowadzenie kontekstowych rekomendacji społecznych, bazujących na opiniach i popularności dostępnych materiałów.

Bardzo istotne przy dużych zasobach różnorodnych materiałów jest ich grupowanie tak, aby było intuicyjne i zrozumiałe dla odbiorców. Nowy portal robi wrażenie jakby nie do końca sprostał temu zadaniu - wstępne testy pokazały, że przyjęta klasyfikacja programów sprawia problemy w nawigacji nawet bardziej zaawansowanym użytkownikom. Zauważono również, wiele drobnych problemów, związanych z nazewnictwem czy działaniem funkcji, które mogą utrudniać korzystanie z serwisu. Jednak praca nad nową wersją portalu Telewizji Polskiej to bez wątpienia krok w dobrą stronę. Mamy nadzieję, że wszelkie niedociągnięcia zostaną poprawione w finalnej wersji serwisu.

Jakub Andrzejewski, specjalista ds. usability w Janmedia Interactive

Pierwsze wrażenie - bardzo pozytywne. Wchodząc na główną stronę wzrok przyciągają twarze aktorów, co z jednej strony jest naturalne, z drugiej - przeszkadza w 'rozpoznaniu' co ciekawego można znaleźć w nowym serwisie. Rozpraszające jest również ciągłe odtwarzanie urywków w sekcji "wkrótce na antenie" - podczas skanowania zawartości strony głównej wzrok co jakiś czas zostaje odciągnięty albo przez zmieniającą się scenę urywków albo przez zmianę zajawek.

Elementy autopromocyjne przyciągają uwagę - zadanie wykonano bezbłędnie. Podświetlanie elementu 'szukaj' w pierwszej chwili trochę dziwi, sugerując możliwość kliknięcia na całość, podczas gdy jedynie obszar dookoła 'szukaj' jest aktywny - drobny szczegół.

Cały portal jest czytelny a dotarcie do wybranych informacji łatwe. Program telewizyjny widoczny jak na dłoni, czytelnie przedstawiony - szkoda, że nie widać, jaki program jest obecnie nadawany. Zastanawia też zielona kropka. Filtrowanie programu jest świetne - może warto by bardziej wyeksponować ten element, gdyż link ginie pomiędzy linią czasu (dni) a nagłówkami programów. Podsumowując, nowy projekt wydaje się dobry, o niebo lepszy niż poprzedni.

spSzymon Pepliński, senior flash developer w MRM Worldwide

Nowa witryna TVP ilustruje zwrot w kierunku zapewnienia ważnym wiadomościom i interesującym treściom szerszego przepływu.

Zdominowane przez autoreferencyjność i kontekstualność treści medialne, zostają uporządkowane poprzez ergonomicznie zaprojektowany interfejs. Pomimo wielu zapożyczeń z różnych konglomeratów medialnych, witryna wydaje się być spójna i przejrzysta, dostępna dla szerszej publiczności.

Ujednolicenie i uporządkowanie stwarza miejsce, sferę publiczną, w którym za pośrednictwem mediów mogłyby rozmawiać ze sobą wszystkie wchodzące w skład społeczeństwa podmioty. Odnoszę jednak wrażenie, że twórcy witryny chcą, żebyśmy tylko patrzyli na treści medialne, ale ich nie dotykali. Niedostateczna ilość treści umożliwiających edukowanie społeczeństwa, będącego nie tylko konsumentami przemysłu kultury, ale także tej kultury współtwórcami i pełnoprawnymi uczestnikami.

Potencjał kultury medialnej tkwi w uczestnictwie, oddaniu głosu widowni, a tego wyraźnie brakuje. Wierzę, że możemy to zmienić.

bkBeata Kubik, project manager w Digital One

Pomysł na integrację witryn www.tvp.plwww.itvp.pl to dobry kierunek - szanujemy użytkowników, oszczędzając im dodatkowych klików. Obecna forma portalu jest znaczenie przyjemniejsza niż poprzednie serwisy, gdzie panował chaos i jarmark kolorów. Odchudzona z niektórych elementów, co za tym idzie - bardziej przejrzysta, widoczny zrobił się również porządek tematyczny.

Zdecydowanym plusem są wersje serwisu dla osób niepełnosprawnych, ukryte jednak pod tajemniczo brzmiącym hasłem "dostępność". Przypuszczam, że niedopatrzeniem jest brak daty i godziny emisji niektórych programów i niebawem zostanie to uzupełnione. Jestem przeciwniczką serwowania informacji w przestrzeniach przypominających banery, co niestety można zobaczyć w kilku miejscach portalu. Widać, że TVP nie odrobiła do końca lekcji z użyteczności...

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Specjaliści o nowym portalu Telewizji Polskiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl