SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sprzątamy mazury z "Żaglami"

"SPRZĄTAMY MAZURY" - pod takim hasłem rusza akcja społeczna zorganizowana przez Fundację Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży, firmę Silver Service oraz Magazyn Sportów Wodnych "Żagle"

Akcja jest skierowana do turystów wypoczywających na Mazurach. Ma im uzmysłowić, że pozostawianie śmieci w miejscach do tego przeznaczonych jest konieczne i służy Mazurom. "Żagle", pismo cieszące się dużym autorytetem w środowisku żeglarskim, będą propagowały akcję na swoich łamach. Do najnowszego, lipcowego wydania dołączono plastikowy worek na śmieci wraz z informacją o lokalizacji kontenerów. To pierwsza edycja akcji "SPRZĄTAMY MAZURY".

Akcja "SPRZĄTAMY MAZURY" ma uświadomić wszystkim, starym i młodym bywalcom Mazur, że wytrzymałość ekologiczna Pojezierza ma swoje granice. Ma uzmysłowić, że coroczne, regularne sprzątanie chroni region przed nieodwracalnymi skutkami dewastacji środowiska naturalnego. Mazury są po polskim Wybrzeżu najbardziej znanym regionem wypoczynkowym. Jako miejsce do żeglowania, jak i wszelkiej turystyki wodnej jest ono narażone na dewastację i nieustanne zaśmiecanie. Co roku, po zakończeniu wakacji widok Mazur jest przygnębiający. Opuszczone przez turystów miejsca - brzegi jezior, porty, lasy - upstrzone są różnego rodzaju odpadami.

Powodzenie akcji "SPRZĄTAMY MAZURY" w dużym stopniu zależy od udziału wypoczywających nad jeziorami i żeglujących po akwenach. Będą oni zachęcani do odbierania worków na śmieci, umieszczania w nich odpadów, a następnie wyrzucania do kontenerów na śmieci. W sprzątaniu Mazur wezmą także udział wolontariusze, którzy codziennie będą penetrować brzegi jezior oraz usuwać pozostawione na nich śmieci. Ich zadaniem będzie również informowanie o akcji "SPRZĄTAMY MAZURY" oraz rozdawanie worków żeglarzom przybijającym do portów. Plakaty rozwieszone w stanicach, barach, stacjach benzynowych i biurach PTTK będą informowały o szczegółach akcji.

Lipcowy numer "Żagli" to wyjątkowe wydanie również z innego powodu. Zawiera kilkudziesięciostronicowy dodatek dotyczący The Cutty Sark Tall Ships' Race - Zlotu Największych Żaglowców Świata w Gdyni. Od 19 do 22 lipca br. w gdyńskim porcie gościć będzie światowa impreza o półwiecznej tradycji. W lipcowym numerze zamieszczono również specjalną wkładkę do zbierania okolicznościowych pieczęci żaglowców. W czasie wielkiego festynu na nabrzeżu swoje stoisko będzie miał także magazyn "Żagle". Dla każdego, kto zbierze komplet stempli w stoisku czekać będzie upominek. Magazyn "Żagle" jest jednym z patronów medialnych The Cutty Sark Tall Ships' Race 2003, którego organizatorzy spodziewają się ponad 500 tysięcy odwiedzających.

Pierwszy numer "Żagli" ukazał się w styczniu 1959 r., a w lutym 2003 roku został wydany 500 numer magazynu.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Sprzątamy mazury z "Żaglami"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl